Zelenskiy: Kırım’ı Rusya’dan geri alacağız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın 9 yıl önce Kırım’ın ilhak sürecini başlatmasıyla ilgili paylaşımda bulundu.

“Rus saldırganlığı 9 sene önce Kırım’dan başladı” diyen Zelenskiy, “Kırım’ı geri alarak barışı yeniden tesis edeceğiz. Bu bizim toprağımız. Bizim insanlarımız. Ukrayna bayrağını Ukrayna’nın her köşesine geri getireceğiz. Kırım özgür olacak” ifadelerini kullandı.

PUTİN 21 MART 2014’TE İLHAK YASASINI İMZALADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Mart 2014’te Kırım’ın ilhakını ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını öngören yasa tasarısını Rus Parlamentosuna sundu.

Rusya Anayasa Mahkemesi, Putin’in isteğiyle olağanüstü oturum gerçekleştirdi ve tasarının Anayasayla uyumlu olduğunu belirtti.

Mahkemenin, tasarının anayasaya uygunluğunu onaylamasından sonra milletvekili İlya Ponomarev hariç Rus Parlamentosu, tasarıyı onayladı.

Putin, 21 Mart 2014’te Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törende, “Kırım ve Sivastopol’ün Rusya’ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulmasını” öngören yasayı imzaladı. Böylece Rusya, Kırım’ı ilhak etmiş oldu.

Rusya’nın bu kararı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanımasına ilişkin 1994’te imzaladığı Budapeşte Memorandumu’na aykırı hareket ettiği tartışmalarını başlattı.

Böylelikle Rusya, Kırım ve Rus donanmasına ev sahipliği yapan Sivastopol’un yasadışı ilhakına resmi nitelik kazandırdı.