“Zelenskiy ABD’ye ziyarette bulunacak”

ABD basınında yer alan haberde, “Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy savaşın başından beri ilk yurt dışı ziyaretini 21 Aralık’ta ABD’ye yapacak” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin, ülkesindeki savaşın başlangıcından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini 21 Aralık Çarşamba günü ABD’ye gerçekleştireceği duyuruldu.

ABD basınında yer alan bilgilere göre, Zelenskiy’nin yarın ABD Kongresi’nin ortak oturumuna katılmak üzere Washington’a gelmesi ve ABD Başkanı Joe Biden ile de Beyaz Saray’da görüşmesi bekleniyor.

Ziyaret ya da plan resmi kanallarca henüz doğrulanmadı.

Öte yandan, Beyaz Saray’ın yarın Ukrayna’ya yapılacak askeri yardımın içeriğini duyurması bekleniyordu. Bu yardımların Patriot hava savunma sistemlerini kapsayıp kapsamayacağı ise merak konusuydu.

Zelenskiy, düzenli olarak başkent Kiev’de yabancı liderleri ağırlıyor. Ukrayna lideri, sık sık Kiev’deki ofisinden dünya liderleri ile video ya da telefon görüşmeleri de gerçekleştiriyor.

Ancak henüz duyurulmayan yurt dışı ziyareti ise savaşın başlamasından bu yana Zelenskiy için bir ilk olacak. Ukrayna’ya yönelik askeri destek sağlamada öncü bir rol oynayan ABD’ye yapılacak ziyaret ise iki ülke ilişkileri için önemli bir mesaj olarak değerlendirilecek.