Zaho sakinleri Türkiye’ye ait iki İHA topraklarımıza düştü

Zaho’da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasında çatışmaların devam ettiği bölgede 2 İnsansız Hava Aracı (İHA) düştü. İHA’ların kime ait olduğu tespit edilemedi.

TSK ile PKK arasında 15 Haziran’dan bu yana şiddetlenen çatışmalar devam ediyor.

Çatışmaların yaşandığı bölgede kime ait olduğu tespit edilemeyen 2 İHA düştü. Köylüler tarafından parçaları bulunan İHA’ların düştüğü bölgede 80 dönüm arazi yandı.

Derkar Nahiyesi Müdürü Zerevan Musa, bugün saat 16:00 sıralarında Dêrê Köyü’nde askeri gözlem amacıyla kullanılan bir İHA’nın düştüğünü söyledi.

Batifa Nahiyesi Müdürü Dılşir Abdulsettar ise, “Kerpit Köyü’nde bir İHA düştü ve bölgede 80 dönüm arazi yandı. Kerpit Köyü Türkiye’nin bombardımanı nedeniyle boşaldı” dedi.

İHA’ların düşmesine ilişkin şu ana kadar Türkiye ve PKK’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, 15 Haziran günü Güney Kürdistan topraklarında “Pençe-Kartal” adı ile operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Ardından İran ordusu da TSK ile eş zamanlı olarak Hacı Omeran kasabası kırsalında, Rojhılat-Kürdistan Bölgesi sınırındaki bölgeleri bombalamaya başladı.

Türkiye 17 Haziran günü de Haftanin bölgesinde “Pençe-Kaplan” operasyonunun başladığını, havadan desteklenen komandoların bölgeye gönderildiğini açıklamıştı.

Rudawi, iznews