Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan 1 milyon 817 bin oyun tasnifine başlandı

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerde kullanılan ve uçaklarla Türkiye’ye getirilen 1 milyon 817 bin oyun tasnifine başlandı.

Yurt dışında 73 ülkede kurulan temsilciliklerde oy verme işlemi, 9 Mayıs itibarıyla sona erdi.

Yurt dışında kullanılan oylar, güvenli şekilde Türkiye’ye getirildi ve ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’nda toplandı.

Oylar diplomatik torbalardan çıkartılarak yeniden sandıklara konuldu ve kullanıldıkları yurt dışı temsilciliklerine göre tasnif edildi.

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ali Uğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 tırla ATO Congresium’a getirilen oylara, son olarak Avusturalya, Kuzey ve Güney Afrika’da kullanılan oyların da eklendiğini söyledi.

Uğuz, “Şu an burada 27 Nisan-9 Mayıs arası yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan yaklaşık 1 milyon 817 bin oyumuz var. Gümrüklerde halen oy verme işlemi devam ediyor. 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. O oyları biz saymayacağız. O oylar gümrüklerde kurulan seçim kurullarınca sayılıp bize birleştirme tutanakları gönderecekler. Bugün itibarıyla diplomatik torbaları açıp sandıklarına yerleştireceğiz. Akşam kapıyı tekrar kilitleyeceğiz. 14 Mayıs sabahı yine ben ve seçim kurulunda görevli dört siyasi parti temsilcimiz üyesi gelip burada torbaları çıkaracağız.” diye konuştu.

Sandıklar 14 Mayıs, saat 17.00’de bir başkan, bir memur üye ve üç siyasi parti temsilcisi ve müşahitler nezdinde açılacak. Sayım döküm işlemi yapılacak. Tutulan tutanaklar, seçim kuruluna ait bir merkezde birleştirilecek.