Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, bakanlığa çağrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’da yayımlanan aşırı sağcı görüşlü Dimokratia isimli gazetenin Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan hakkında attığı manşetin ardından, Yunanistan Ankara Büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını duyurdu.

Bakan Çavuşoğlu,”Bizim yayın organlarımızda bazı Yunan siyasetçilere eleştiri olur, bizi de eleştirirler, daha da ağır olur, üzülürüz ama olabilir. Ama hakaret küfür, basın özgürlüğü içinde değerlendirilmemelidir. Bunun Yunan Dışişleri’nin yaptığı açıklamayı olumlu buluyoruz.”ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu,”Eğer basın özgürlüğü ile bağdaştırmıyorlarsa hukuki olanı yapmak onların sorumluluğundadır. İletişim Başkanlığımız da gerekli girişimi yapıyor” diye konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Saldırgan dil siyasi kültürümüze aykırı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da gazete manşeti hakkında açıklama yapmıştı. “İfade ve basın özgürlüğü koruma altındadır” sözlerine yer verilen açıklamada, Erdoğan’ı hedef alan manşet için “Saldırgan dil kullanımı ülkemizin siyasi kültürüne aykırıdır ve ancak kınanabilir” ifadeleri kullanmıştı.

Açıklamasında Kuzey Kıbrıs’ta seçimin yaklaştığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Türk halkının iradesi sandığa yansıyacak. Diğer taraftan Kıbrıs müzakereleri var ama bunun bir seçim malzemesi haline getirilmesi ve Türkiye’den yapılan her açıklamanın bu yönde değerlendirilmesini biz doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında yükselen Doğu Akdeniz gerilimiyle ilgili müzakareleri Türkiye’nin desteklediğini ancak Kıbrıs ve Yunanistan’ın geri adım attığını söyledi.