Yunanistan’dan, Bakan Soylu’ya “PKK’liler eğitiliyor” cevabı

Yunanistan İçişleri Bakanı Theodorikakos, Türkiye’nin “PKK’lileri eğitiyor” yönündeki iddialarını reddetti.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan’ın Attica kentinde bulunan Lavrion Kampı’nda PKK’lilerin eğitim aldığını savunmuştu.

Şubat 2022’de konuşan “Karmaşıklığı kullanmak isteyen etraf ülkeler de var, Yunanistan gibi. Örneğin, tabelası Birleşmiş Milletler olan Lavrion kampını Yunanistan, yaklaşık 7-8 aydır tekrar PKK terör örgütü lehine harekete geçirdi. PKK, kırsalda zayıflayınca şehirlerde eylem yapma kabiliyeti talimatı verdi. Bu talimatı yaklaşık 1-1,5 yıldır Murat Karayılan’ın kendisi yönetmeye çalışıyor” demişti.

Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos, dün yaptığı açıklamada mevkidaşı Soylu’nun iddialarını “büyük yalan” olarak adlandırdı ve Ankara’yı da “göçmenleri kullanmakla” suçladı.

Theodorikakos, “Türk İçişleri Bakanı’nın ‘Yunanistan teröristlerin eğitim merkezine dönüştü’ yönündeki iddiaları gerçeklikten uzak ve bu hususu tüm Avrupa biliyor” ifadelerini kullandı.

Devamında Yunanistan İçişleri Bakanı, “Avrupa aynı zamanda Türkiye’nin göçmenleri pek çok kere kullandığını da gayet iyi biliyor. Buna müsaade edemeyiz. Sınırlarımızı uluslararası hukuk çerçevesinde koruyacağız” dedi.

Türkiye sık sık Yunanistan’ı PKK’lileri barındırmakla suçluyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Şubat ayında söz konusu suçlamayı Yunanistan’a yöneltmişti.

Keza Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ocak ayında yaptığı açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti ile Yunanistan’ı Rojava’da faaliyet yürüten Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) desteklemekle suçlamış, Kıbrıs’ta PYD ofisinin açılmasına izin vermemesini istemişti.

Kamp, 2015’te BM denetiminden çıkarıldı

Yunanistan’ın Doğu Attika Bölgesi’ne bağlı Lavreotiki Belediyesi’nin merkezi olan köy, Atina’nın güneydoğusunda yer alıyor.

Atina metropolitan alanının bir parçası konumunda olan köyün nüfusu 10 bin civarında.

2015 tarihine kadar BM denetiminde olan kamp, Syriza hükümeti döneminde Türkiye’nin girişimiyle bu statüden çıkarıldı.