Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı “Türklere ölüm!” dedi

Haber Merkezi I Ege Denizi’nde Kardak bölgesinde pazartesi gecesi Türk “Umut” ve Yunan “Gavdos” sahil güvenlik gemilerinin çarpışması ile yaşanan gerilim gündemdeki sıcaklığını koruyor.

1996 Kardak krizinde Yunan Dışişleri Bakanı olan Teodoros Pangalos, Skai radyosuna “İyi Türk sadece ölü Türk’tür. Ben buna inanıyorum. Çünkü iyi bir Türk tanımadım. Temel değerlerden yoksunlar. Türk’ün hukuk kavramı yok.” şeklinde açıklama yaptı.

Kardak’ta Türk Sahil Güvenlik botları devriye gezerken Yunan sahil güvenlik tekneleri de uzaktan izlemeyi sürdürüyor. Aydın’ın Didim ilçesi ile Bodrum ve Datça arasındaki bölge de izlenebilecek. Çavuş Adası’na giden yetkililer, inceleme yaparken, Gümüşlük Sahili’ne getirilen yüzen konteynırla birlikte, adaya götürülmek üzere su tankları ve inşaatta kullanılacak jeneratörün taşındığı görüldü. Adaya gözetleme kulesi inşa edilecek.

Yunanistan da 21 Ocak’ta, kayalıklara 2 mil uzaklıktaki Kalalimnos Adası’nda, gözetleme kulesinin yanında,bir inşaat çalışması başlatmıştı.