Yunan basını: Türkiye sondaj görüşmelerine katılmayacak

Mısır ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de iki ülke arasındaki deniz sınırlarını belirleyecek münhasır ekonomik bölge anlaşmasına imza atmasının ardından Türkiye ile yaşanan Doğu Akdeniz krizinde tansiyon yükseldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmasının, hem Türkiye’nin hem de Libya’nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ettiğini iddia ederken, Yunan basınında yeni bir haber yer aldı.

Yunan basınının haberine göre Ankara, dün akşam Atina’ya mesaj göndererek 24 Ağustos’ta yeniden başlatılması planlanan sondaj görüşmelerini iptal ettiğini bildirdi.

Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’de doğal kaynakların çıkarılması konusunda gerilim yaşıyor.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim, geçen haftalarda Meis Adası açıklarındaki gelişmelerle tırmanmıştı. Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin bölgede araştırma yapma planı sonrasında iki komşu ülke sıcak temasın eşiğine gelmişti. Gerilim, Berlin’in devreye girmesiyle kontrol altına alınmıştı.

Yunanistan, İtalya ile de ekonomik bölge oluşturulmasının önünü açacak deniz yetki alanı sınırlarıyla ilgili bir anlaşma imzalamıştı.

Yunan Bakan Dendias, İtalya ile varılan anlaşma sonrası, ‘‘Deniz bölgelerinin belirlenmesi geçerli anlaşmalarla yapılır, Türkiye’nin imzaladığı gibi geçersiz anlaşmalarla ve BM’ye tek taraflı ibraz edilen haritalarla yapılmaz’’ demişti.

Geçen yıl Türkiye ile Sarraj liderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında Doğu Akdeniz’deki deniz sınırlarıyla ilgili bir yetki anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma, Avrupa Birliği, Mısır, Rusya ve ABD’nin yanı sıra Libya Ulusal Meclisi’nin desteğine sahip olan Halife Hafter’in tepkisine neden olmuştu.

Taraflar, Türkiye’yi Libya’nın içişlerine müdahale etmekle suçluyor.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz