YPG’ye katılan İngiliz’in babası kefaletle serbest bırakıldı

IŞİD’le mücadelede Suriye Kürt bölgesinde YPG’nin öncülüğündeki SDG’ye katılan İngiltere vatandaşı Dan Newey’in babası, “teröre mali yardım ve destek” iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra, kefaletle serbest bırakıldı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, YPG’ye katılan Dan Newey’in (27) babası Paul Newey, 11 Aralık’ta gözaltına alındı.

“Terör örgütüne mali yardım ve destek sağlamak şüphesiyle yakalanan” ve 4 gün sorgulanan baba Newey, daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Evinde yapılan aramada cep telefonuna ve bilgisayarlarına da el konulan Paul Newey, İngiltere’de YPG’ye katılan birinin ailesinden gözaltına alınan ilk kişi oldu.

İngiliz polisi, Paul Newey’in eşi ile diğer oğlunu da sorguladı.

Habere göre, İngiltere’den 2017’de ayrılarak gittiği Rojava’da YPG’ye katılan 27 yaşındaki Newey, daha önce polis tarafından izlenmiş ancak Mart 2018’de ülkesine döndüğünde herhangi bir suçlama yöneltilmemiş.

Gözaltı ile beraber, İngiltere’de ilk defa bir YPG’linin aile üyesine “terör suçlaması” yöneltilmiş oldu.

Newey, Türkiye’nin Kürt bölgesine ekim ayında başlattığı operasyon sonrasında yeniden Kuzey Suriye’ye geçti. Paul Newey’in halen orada olduğu belirtildi.

Dan Newey, “Bir yandan İngiltere YPG’yi uluslararası koalisyonun bir parçası olarak destekliyor, bir yandan da bununla ilgisi olmayan insanlara aktif olarak zulmediyor. Polisin neden babamı tutukladığını ve erkek kardeşimi ya da annemi sorguladığını bilmiyorum” dedi.

2017’de IŞİD’le savaşmak üzere Rojava’ya gelen İngiliz vatandaşı Aidan James de, YPG’ye katıldığı suçlamasından beraat etmişti ancak PKK kampında eğitim gördüğü için suçlu bulunmuştu.

İngiliz vatandaşı Aidan James, geçen ay 4 yıl hapse mahkum edilmişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, mayıs ayında, İngiliz vatandaşlarına YPG kontrolündeki Rojava’dan çekilmeleri aksi takdirde soruşturmaya uğrayacakları uyarısında bulunmuştu.

PKK, 2001’den beri İngiltere’de “terör örgütleri listesinde” bulunurken, YPG listede yer almıyor.