YPG’nin 2013 yılında yaşanan olaylar nedeniyle özür dilediği Amudeli aileler, şartlarını 3 madde şeklinde açıkladı

YPG’nin, 2013 yılında yaşanan olaylar nedeniyle özür dilediği Amûdêli aileler, şartlarını 3 madde şeklinde açıkladı. Şartlar arasında dönemin PYD’li yetkililerinin cezalandırılması da var.

Halk Savunma Birlikleri (YPG), 27-28 Haziran 2013 tarihinde Amede kentinde çatışmadan dönen YPG birliği ile halk arasında yaşanan ve 6 sivilin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olaylar nedeniyle kurbanların ailelerinden özür dilemişti.

Rudaw’da yer alan habere göre; Açıklamada, “Rojava ve Kürdistan tarihindeki bu derin ve üzücü yaranın tedavisi için üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Tüm halkımızdan özür diliyor ve Amude halkına her türlü maddi ve manevi tazminatı ödemeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

Ailelerden açıklama

Olayada hayatını kaybeden kurbanların aileleri, YPG’nin çağırısı hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Başından beri bu olayın bireysel bir eylem olmadığına inandık. Aksine, planlı bir komplo olduğunu, devrimci hareketin bozguna uğratılması için siyasi bir karar olduğunu, Kürtler içerisinde fitme çıkarmayı amaçladığını ve malesef ki Kürtler eliyle hayata geçirdiğini savunduk” denildi.  

Kürt bölgesinde taraflar arasında müzakereler başladığında ailelerin görüşünü içeren yazılı bir dosyayı inisiyatif kuruluna iletildiğine değinilen açıklamada, olayın aydınlatılması için bir komite kurulması önerildiği ifade edildi.  

Amudeli aileler, YPG’nin özrü hakkındaki şartlarını ise şu şekilde sıraladı:

“Birincisi; Dönemin PYD yetkililerinin yargılanarak cezalandırılması. İkincisi; Suçu işleyen YPG’li komutanların yargılanarak cezalandırılması. Üçüncüsü ise; görsel, yazılı ve işitsel basında yayınlanmak üzere Amûdê halkı ve kurbanların ailelerine hitaben bir özür açıklaması.”

Açıklamada, Kuzey Suriye Rojava Yönetimi’nin kendi yargı sistemine sahip olduğu ve kurbanların ailelerinin çağrısına yanıt vereceğine inandıkları vurgulandı.