YPG ile Suriye Ordusu bu sürece nasıl gelindi ve ne konuşuldu!

İznews – İhsan Kaçar | Suriye yönetimi ile YPG’nin nasıl bir anlaşma üzerinden hareket ettiğine dair resmi bir açıklama yok. YPG’nin bugüne dek kamuoyuna duyurduğu talep, “Suriye’nin sınırlarının Türkiye’den korunması ve ordunun bu amaçla göreve çağrılması” yönünde.

Eğer,Esad yanlısı güçler Afrin’e tam olarak girerse, bölgenin sınırlarına konuşlanmaları bekleniyor;yani Türkiye/ÖSO ortak harekâtı ile YPG arasına, İran yanlısı güçlerin konuşlanmasından söz ediliyor. Bu durum, “Türkiye’nin doğrudan İran’la karşı karşıya kalacağı”şeklinde yorumlar yapılmasına sebep oluyor.

Anlaşmaya dair sosyal medyada bir dizi iddia da dile getirildi: Suriye yönetiminin güç gönderme karşılığında, bölgedeki hükümet binalarının kontrolünü geri almayı istediği öne sürülüyor. Ancak buna Şam’dan da YPG’den de resmi doğrulama gelmiş değil;ayrıca YPG bu durumu yalanladı.
Bölge kaynaklarından edindiğimiz bilgi, Rejim ile YPG arasında siyasi bir anlaşma olmadığına dair;fakat askeri bir anlaşmanın müzakereleri başlamış durumda.İlk olarak, Halep’in Şex Maksud mahallesinin güvenliğini rejim ile ortaklaştımak üzerine pozitif bir gelişmenin yaşandığı gelen bilgiler arasında.Daha sonra, Batı Suriye’de bulunan alanların ortak bir şekilde korunması konusunda ilk adımların atılacağı söyleniyor. Bu konuya her iki taraf da olumlu bakıyor. YPG ile Suriye Ordu Güçleri arasında yapılan görüşmelerin pozitif bir sonuca doğru ilerlemesi üzerine, Rejim’de yıllardır IŞİD ile savaşan deneyimli milis güçlerin Afrin’e geçmesine onay verildi.

YPG,Şam yönetimine çağrıda bulunmuştu
Suriye yönetiminin Afrin harekâtının başından bu yana resmi açıklamalarında Türkiye’ye tepki gösterdiği, YPG’nin de “Suriye sınırlarının korunması” temelinde Şam’a destek çağrısı yaptığı biliniyor.
Ancak Şam,Türkiye’nin operasyonunu “işgal” olarak görse de Afrin’e birlik gönderme planı geçtiğimiz pazar günü somutlaşmaya başladı. Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na (Rojava’daki Kürt yönetimi) danışmanlık yapan Badran Jia Kurd, Suriye ordusuna bağlı güçlerin iki gün içinde bölgeye girebileceğini söyledi.

Pazartesi günü ise Suriye devlet medyası, Esad yönetimi yanlısı güçlerin “birkaç saat içinde” Afrin’e gireceğini duyurdu. Ardından da bu güçlerin Afrin’e,Halep üzerinden girmeye başladığı haberi geldi. Haberi ilk olarak, Suriye yönetiminin müttefiki Hizbullah’ın askeri medya biriminin duyurması dikkat çekti.

Rusya’dan “Kürtlerle görüşün!” çağrısı geldi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,dün, Afrin’le ilgili çok önemli bir çağrıda bulundu. Lavrov, Suriye Hükümetine “Afrin’de Kürtlerle görüşmeye başlayın.” çağrısında bulundu.
“Suriye’deki dış güçler Suriye hükümetiyle temas kurmalı” diye konuşan Lavrov, “Suriye’nin bütünlüğüne saygı duyulması gerektiği” çağrısını da yineledi.

Gelen güçler geri çekildiler mi?
Militanların Afrin’e girmeye başlamasından kısa süre sonra, Türkiye,söz konusu bölgenin yakınlarına top atışları yaptı.  Top atışlarında rejim destekli 2 milis hayatını kaybetti.
Suriye devlet medyası bölgedeki basın mensuplarının da hedef alındığını duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,EL Nusra (HTŞ) kaynaklarına dayandırarak, “Bugün akşam saatlerine doğru, oradaki HTŞ, bunların 10 kadar pikapla Afrin’e doğru hareket ettiklerini tespit edilmiş. Fakat daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar.” diye konuştu.
Ancak söz konusu güçler çekilmeyi yalanladı. Afrin’e giriş yapan milisler yaptıkları açıklamada, geri dönmediklerini ve koordinasyon sağlandıktan sonra mevzilere geçeceklerini duyurdular. Milisler, “YPG’yi terk ettikleri iddiasının yanlış olduğunu”, bombardıman nedeniyle duran bir birlik olsa da bunun geçici bir durum olduğunu söylediler.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, iki konvoydan birinin Afrin’e girdini, diğerinin bombardıman nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığını duyurdu.

Afrin’e giren “Milis Güçleri” kim?
YPG’ye destek için Afrin’e giren güçler, Suriye ordusuna mensup askerler değil.Bunlar,Suriye’de iç savaşın başında;ordunun ÖSO, İŞİD, El Nusra ve diğer gruplarla silahlı çatışmaya yeni “alıştığı” sıralarda kurulan “Ulusal Savunma Güçleri”.Suriye yönetiminin en güçlü bölgesel müttefiki İran’ın girişimiyle kuruldukları biliniyor. Maaşlarını Suriye yönetiminden alıyorlar.

Nitekim dün Afrin’e giren güçlerin de İran yanlısı olduğu iddia ediliyor. Zahra ve Nubul’dan dün Afrin’e giren Milisler,Suriye’de kaos başladığından bu yana YPG’ye yakın duruyorlar. 2013-2016 arasındaki “cihatçı kuşatma” sırasında YPG’ye yardım ettikleri de biliniyor.

Al Masdar, bu güçlerin,Türkiye’nin operasyonu ilk başladığında da YPG’ye yardım etmek istediğini; ancak Suriye hükümetinin o dönem bu talebe onay vermediğini öne sürdü.