YPG: Bize yönelik olası operasyon IŞİD’in yararına olur

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “Türkiye’nin tehditleri güçlerimizin, bu kez Hajin kentinde, IŞİD’li teröristlere karşı kazanımlar elde ettiği zamana rastlıyor” dedi.

Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’i Fırat Nehri’nin doğusunda ve Irak sınırı yakınında bulunan Hajin’den çıkarmak için 10 Eylül’de bir operasyon başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Suriye’de IŞİD tehdidinin kalmadığını söyleyerek, “Güya bu örgütün hala etkinlik gösterdiği 150 kilometrekarelik bir alandan söz ediliyor. Eğer bütün mesele buysa biz Türkiye olarak bu bölgedeki IŞİD unsurlarını derhal etkisiz hale getirmeye hazırız. Hiç onlara gerek yok, biz bunu yaparız” demişti.

ABD’nin Türkiye’yi oyaladığını söyleyen Erdoğan şöyle konuşmuştu:

“IŞİD’in bu bölgeden uzaklaştırılmasının ardından terör örgütü unsurlarının çekileceği hem şahsıma, hem bakanlarıma, hem askeri ve istihbarat yetkililerimize defalarca ifade edilmesine rağmen böyle bir gelişme olmamıştır. Terör örgütünün isminin sürekli değiştirilmesi, deve kuşu misali Münbiç’teki hakikati ortadan kaldırmaya yetmiyor. Diyorlar ki; o terör örgütü değildir. Neymiş, Suriye Demokratik Güçleriymiş. Kimi uyutuyorsunuz. Biz Arap’ı da iyi biliriz, terörist Kürtleri de iyi biliriz.”