Yeşiltaş: İsrail Bölgedeki Güç Dengesinin Değişmesinden Korkuyor

Sputnik’den alınan habere göre, İsrail’in Ortadoğu’da F-35’e ya da en azından F-35’in üstün özelliklerine sahip tek ülke olarak kalmak için Türkiye’ye yazılımın satılmaması yönünde ABD’ye baskı yaptığı haberlerini değerlendiren Yeşiltaş, İsrail’in bölgedeki güç dengesinin değişmesinden korktuğu için Türkiye’nin eline F-35’lerin geçmesini istemediğini belirtti.

Jeopolitika uzmanı Murat Yeşiltaş, “Net bir bilgi yok ama İsrail, ABD’nin Türkiye’ye F-35 sevki konusunda spekülasyon yapmaya çalışıyor diye düşünüyorum. Sanırım bu, İsrail’in bir stratejisi. Bildiğiniz gibi Türkiye bu projede önemli bir rol oynadı, İsrail ise oynamadı. Üstelik Türkiye, 30’dan fazla F-35 uçağı alınca bölgedeki denge gücü değişir. İsrail’in bu sevki sorun olarak görmesinin başlıca nedeni de bu” dedi.

‘İsrail, Türkiye’nin Savunma İmkanlarından Tedirgin’

İsrail’in Türkiye’nin savunma imkanlarından tedirgin olduğu görüşüne katılan uzman, “Türkiye’deki son 15 yıla bir göz atarsak Türk savunma sanayisinin bölgenin diğer ülkelerine göre yükselişte olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Bu bağlamda milli ürünün Türkiye’nin savunma sanayisinin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Savunma Sanayisi Alanında Türkiye İle İsrail Arasında Rekabet Var’

Yeşiltaş, “Bu çok önemli ve İsrail’in savunma imkanlarıyla karşılaştırıldığında Türkiye, kendi teknolojilerinin gelişimi açısında çok daha iyi pozisyonda bulunuyor. Aynısını, Rusya gibi ülkelerle işbirliği için de söyleyebiliriz. Bu nedenle, sadece savunma teknolojileri değil savunma sanayisi alanında Türkiye ve İsrail arasında rekabet olduğunu kolayca söyleyebiliriz” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Türkiye’nin Rus hava savunma füze sistemlerini alma yönündeki stratejik kararla ilgili de bir rekabetin söz konusu olduğunu dile getiren Yeşiltaş bu ifadesine şöyle açıklık getirdi: “S-400 füze sistemi, Türkiye savunmasının önemli stratejik sistemlerinden biri ve eğer 2019 sonlarında bu sistem alınırsa bu, Türkiye’nin ulusal güvenlini koruma ve bölgenin diğer ülkelerinin askeri imkanları açısından radikal bir değişim olacak. Bu ayrıca Türkiye ve Rusya arasındaki yaklaşımın hızlandığının bir emaresi.”

‘S-400 Alımı, Türkiye’nin Nato’nun Güvenlik Mimarisindeki Yerini Yıkar’

Türkiye’nin NATO’nun güvenlik mimarisinde en önemli ülkelerden biri olduğunu ve İsrail, S-400 alımının bu mimariyi yıkacağını iddia ettiğini anlatan uzman, “Türkiye’nin bu sistemi bağımsız olarak kullanacağını ve NATO’ya entegre etmeyeceğini biliyoruz. Rusya ve Türkiye arasındaki bu stratejik yakınlaşma da gelecekte Türkiye-ABD ilişkileri için potansiyel tehdit olur diye düşünüyorum. Bu yüzdendir sanırım İsrail, Türkiye-Rusya yakınlaşmasının NATO’nun güvenlik yapısını bozduğunu dile getirerek Türkiye ve ABD arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyor” diye konuştu.