Yeni Zelanda’da 102 gün sonra ilk yerel vakalar saptandı!

Covid-19’la mücadelesinde övgü alan Yeni Zelanda, 102 gün sonra ilk kez iç bulaş raporladı. Bir aileden dört kişide virüs tespit edilmesi üzerine ülkenin en büyük kenti Auckland karantinaya alındı. Başbakan Jacinda Ardern, “Bu hazırlıklı olduğumuz bir durum” diyerek kentte geniş kapsamlı yeni önlemler alındığını açıkladı. 

Korona virüsü salgınına karşı mücadelesinde övgü toplayan Yeni Zelanda’da, 102 gün sonra ilk kez ülke içi bulaşla yayılmış yeni vakalar tespit edildi. Ülkenin en büyük kenti Auckland, bir aileden dört kişide virüs tespit edilmesiyle karantinaya alındı.

SEYAHAT GEÇMİŞLERİ YOK, SAYI ARTABİLİR

Sağlık Bakanı Ashley Bloomfield, teyit edilen dört vakanın kentin güneyinde yaşayan bir aileden olduğunu açıkladı. Hastalardan birinin 50’li yaşlarında olduğu bilgisini de paylaşan Bloomfield, kapsamlı bir temas takibi başlatıldığını söyledi.

Bu kişilerin hiçbirinin uluslararası seyahat geçmişi bulunmaması nedeniyle virüsü başkalarından kapmış olduklarını söyleyen sağlık bakanı, önümüzdeki günlerde yeni pozitif vakalara hazır olunmasını istedi; “Bu yaşanan, rahatlamaya karşı bir alarm zili” ifadelerini kullandı.

Korona virüsü salgınında dünyanın en güvenli yerlerinden biri sayılan Yeni Zelanda’da 102 gün sonra ortaya çıkan dört yeni vaka, halk arasında paniğe yol açtı. Birçok kişinin stok yapmak için marketlere koştuğu ve işyerlerinin kapanmaya hazırlandığı belirtilirken, Başbakan Jacinda Ardern’den bir dizi sıkı önlem eşliğinde itidal çağrısı geldi.

ARDERN: PLANIMIZ VARDI, PLAN YAPTIK

“Bu hazırlıklı olduğumuz bir durum” diyen Ardern, “102 gün geçirdik ve Yeni Zelanda’nın zoru başardığını düşünmek kolaydı. Hiçbir ülke, yeni vakalardan önce bizim kadar uzun zaman geçirmedi. Ve bu konuda tek olduğumuz için bir planımız vardı. Plan yaptık” ifadelerini kullandı.

AUCKLAND İÇİN 72 SAATLİK ACİL DURUM PLANI DEVREDE

Ardern’in açıkladığı tedbirlere göre, ülkenin en büyük kenti Auckland ilk etapta önlem olarak cuma gününe dek 72 saatliğine üçüncü seviye kısıtlamaya gidecek; bu sürede halktan iş ve okula gitmemeleri istenecek ve 10 kişiden kalabalık toplantılara yeniden sınırlama getirilecek. Auckland’a giriş-çıkışlar da kısıtlanacak.

Ardern, bu üç günlük sürenin kendilerine durumu değerlendirme, bilgi toplama ve yaygın temas takibi/test yapma açısından zaman kazandıracağını söyledi. Söz konusu değerlendirmenin neticesine göre de, gereken önlemler gözden geçirilip yeni bir plan devreye sokulacak.

ÜLKENİN DİĞER YERLERİNDE DE YENİ ÖNLEMLER ALINDI

Yeni Zelanda Başbakanı, Auckland’daki vakalara paralel olarak ülkenin geri kalanının da ikinci seviye alarma geçtiğini açıkladı. Bu da, Auckland harici yerlerde sosyal mesafe tedbirlerinin yeniden uygulanması ve 100 kişiden kalabalık etkinliklere şu an için izin verilmemesi anlamına geliyor.

Yeni Zelanda, korona virüsü salgınında en sıkı tedbir politikalarını uygulayan ülkelerin başını çekiyordu. İlk vakanın 26 Şubat’ta görüldüğü ülkede, 1 Mayıs gününde vakaların sıfırlandığı açıklanmıştı. Önlemler de nisan sonuyla haziran başı arasında aşamalı olarak hafifletilmişti. Bu sıkı tedbirler ülkede virüsün yayılmasının ve iç bulaşın önüne geçmek açısından övgüyle karşılanmıştı. 19 Eylül’de genel seçimlere hazırlanan ülkede hayat, sınırlarda uygulanmaya devam eden katı kontrollerin dışında normale dönmüş durumdaydı.