Yeni taksi istemeyen başkan geçen yıl istemiş!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni beş bin taksi projesine karşı çıkan İTO Başkanı Eyüp Aksu’nun geçen yıl UKOME’de yeni araçların trafiğe girmesi konusunda verilen teklife imza attığı ortaya çıktı. Eski İTO Başkanı Yahya Uğur ise asıl sorunun yeni araçlar değil kiralama modeli olduğunu söyledi.

UBER’le başlayan taksi tartışması Ekrem İmamoğlu’nun yeni 5 bin taksi projesi ile yeniden canlandı. Artan nüfusa rağmen yıllarca taksi sayısının artmadığına dikkat çeken İmamoğlu, trafiğe girecek yeni 5 bin taksinin İstanbul Büyükşehir bünyesinde olacağını ve kiralama modeli ile vatandaşa hizmet vereceğini söyledi.

Ancak bu açıklama İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu ve piyasadaki taksi plakalarının çoğunu ellerinde bulunduran Bağcılar Oto Center’daki galerileri sahiplerini kızdırdı. Galericilerden bazıları “Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul’u kilitler” tehdidinde bulunurken İTO Başkanı Eyüp Aksu da “Biz Türkiye’de siyasetin kaderini değiştirecek bir STK ve topluluğuz” açıklamasında bulundu.

İmamoğlu’nun başkan olarak seçilmeden önce odayı 2 kez ziyaret ettiğini söyleyen Aksu, bu görüşmelerde yeni taksi projesinin dile getirilmediğini söyledi. Fakat yapılan bu ziyaretin görüntüleri ve İmamoğlu’nun yeni plakaya dair konuşmaları ortaya çıktı.  Ayrıca UKOME’nin geçen yıl aldığı Toplu Ulaşım Araç Sayılarının Dönüşüm Politikasının Oluşturulması Teklifinde Başkan Aksu’nun Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcisi olarak da imzası yer alıyor. Geçen yıl Ağustos ayında alınan kararda, yapılan inceleme sonucunda sisteme yeni araçların girmesi gerektiği ifade edildi ve İTO Başkanı Eyüp Aksu da bu karara imzasını attı.

Geçen yıl UKOME’de alınan ve İTO Başkanı Eyüp Aksu’nunda imzasının bulunduğu kararda şu ifadeler yer alıyor:  

“-Minibüs ve taksi dolmuş modunda yolculuk potansiyeli yönünde bölgeler arası büyük farklar bulunduğu, durumun geçici çözümler yerine radikal kararlar alınarak kalıcı çözümler üretilmesi gerektiği, 

-Bazı modlarda mevcut arzların talebe cevap vermemesinden kaynaklı gayri yasal arzların türediği,

-İstanbul’da hizmet veren toplu ulaşım modları arasında tam entegrasyonun sağlanması için bazı modlarda iyileştirme yapılmasının kaçınılmaz olduğu,

-Arzın yetersiz kaldığı modlarda talebin ortaya konulması, bu talebe hem modlar arası dönüşüm yaparak hem de sisteme yeni araçlar alınarak cevap verilmelidir tespiti yapılmıştır. Ancak bu dönüşümün ve yeni yapılacak arzın sağlıklı ve şeffaf yürütülmesi için paydaşların katılımı ile alt komisyon kurulması uygun mütalaa edilmekte olup konunun UKOME gündemine alınarak değerlendirilmesi hususunu olurlarınıza arz ederim.” 

UKOME
UKOME1

Öte yandan İstanbul Taksiciler Odası eski Başkanı Yahya Uğur, İstanbul’un taksi sorununu Ahval’e değerlendirdi. Uğur, asıl sorunun planlama olduğunu verimlilik arttırılması için çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, sadece 5 bin taksiyi belediye bünyesine almakla hem belediyeye kaynak ayırmak istediğini hem de kendi ideolojisine yakın insanları istihdam etmek olduğunu öne sürdü.

Taksi sayısını nüfus sayısı ile değerlendirmenin yanlış olduğunu belirten Uğur, var olan 17 bin taksinin verimliliğin arttırılması gerektiğini söyledi. “İstanbul’da nüfus bu kadar kalabalık değilken 17 bini aşkın plaka neye göre verildi” diye soran Uğur, 17 bin 395 problemli taksinin gelecek 5 bin ile 22 bin problemli taksi olacağını dile getirdi.  

Mevcut İTO Başkanı Eyüp Aksu’nun açıklamalarının da yanlış olduğunu belirten Uğur, şu ifadeleri kullandı:  “Ben taksicilik yapmış biriyim ama parti ayrı bir şeydir. Parti ile hizmet sektörünü birbirine karıştıramazsınız. Zaten Eyüp Beyin mahkemeyi, meclisi tehdit eden tabiri caizse goygoycu politikaları yüzünden taksiciye bu kadar çok düşman oluştu. Tehdit dili bir meslek erbabını temsil eden bir kişinin dili olamaz olmamalı. Bu sorumsuzluk. Siz orada kendi düşüncenizi söyleyemezsiniz temsil ettiğiniz insanların düşüncelerini söyleyeceksiniz. O bakımdan UBER’cilerin de en büyük şansı Eyüp beydi Ekrem İmamoğlu’nun da en büyük şansı Eyüp bey oldu.”

Taksi şoförleri, taksi sahipleri arasında da UBER’e çalışanların olduğunu söyleyen Uğur, denetimlerle esnaflığın korunması gerektiğini söyledi. Devletin, belediyenin görevinin taksileri denetlemek olduğunu kaydeden Uğur, şöyle konuştu:  “Taksinin iş yapıp yapamadığını kontrol etmek, gözetleme devletin görevidir. Anayasal görevidir. Anayasada devlet, hükümet esnaf ve zanaatkarla korumakla görevlendirmiştir.  Bunların para kazanıp kazanamadığını kontrol etmek kazanamıyorsa uygun tedbirleri almak devletin belediyenin görevidir. Tüm taksilerde bir sorun yaşanıyorsa bunlar belediyenin tasarrufu altındadır. Şoförlere, arabalara, alım satıma belediye izin verir.”

Ekrem İmamoğlu’nun plaka fiyatları konusunda yaptığı “Plaka Baronları” ifadesine karşı çıktığını kaydeden Uğur, plaka fiyatlarında bahsedilen rakamları hiç görmediğini söyledi.  Taksi plaka fiyatlarından tüketici memnuniyetine kadar birçok sorun için “tüm bunlar olurken devletin hiç haberi yokmuş gibi sonradan tüm suçu taksicilere yüklemek adaletli bir yaklaşım değil. Yani bu plakalar alınıp satılırken devlet vatandaşın kandırılmasına göz mü yumdu?” dedi.

Taksicilerin de sayının artmasından yana olduklarını, asıl sorunun yeni taksilerin kiralama modeli ile sektöre girmesi olduğunu söyledi. Ancak takside çalışan şoförlerin bu kiralama modelinden memnun olduğunu ifade eden eski başkan Uğur, şu ifadeleri kullandı: “Kiralama modeli olmasaydı olayın seyri çok farklı olurdu. Oda ve komisyoncular kiralama modeline karşı çıkıyor ancak 40 bin şoför ise bu kiralama modelini desteklediler çünkü bazı komisyoncular yüzünden çok fazla mağdur olan şoför var. Ancak belediye samimiyse mevcut 17 bin aracı da kiralasın neden yeni 5 bini kiralayacak. İmamoğlu’nun en tutarlı projesi bu. Seçilmeden önce yeni taksiler için odaya gidip konuştu ancak kiralama modelini getirince işin rengi değişti.”

Ünlülerin taksi plaka sahibi olduğu iddialarına da değinen Uğur, İstanbul’da bir taksi plakasını sadece bir kişi alabilir. Bir kişi 3 tane 4 tane hatta 2 tane taksi plakası alamaz. Bahsedildiği gibi sanatçıların 80 tane plakası falan yok Gülben Ergen’in bir tane bile plakası yok” dedi.