YBŞ”nin Şengal merkezinden çekildiği iddia edildi

Ezidilerden oluşan YBŞ birliklerinin Şengal kent merkezindeki yerlerini Irak Federal Polisi’ne devrederek çekildiği öğrenildi.


Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan Tahsin Kasım’a konuşan Hanesor Meclisi Başkanı Dahil Murad, Şengal’deki tüm tarafların Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmanın hayata geçmesi konusunda ikna olduğunu söyledi.

Şengal Kaymakamı Mehma Halil de, Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) askeri güçlerini Şengal kent merkezinden çekerek Şengal Dağı’na kaydırdığını bildirdi.

Halil, Irak Federal Polisleri’nin YBŞ’den boşalan karakollara yerleştiğini kaydetti.

Mehma Halil, “Fakat hala YBŞ’ye bağlı bazı savaşçılar ve bu hareketin üyeleri Şengal’de kalıyor” dedi.

Şengal Özerk Meclisi Eşbaşkan Yadımcısı Heso İbrahim de, baskı ile Şengal’den çıkmayacaklarını söyledi.

İbrahim, “Şengal’den çıkmamız için uygulanan baskı savaş gerekçesidir. Bizi bu şekilde kendi vatanımızdan çıkaramazlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ezidhan Savunma Birlikleri Komutanı Haydar Şeşo da, YBŞ’nin önce Şengal ve ardından da Sinune ve Hanesor’daki güçlerini çekeceğini belirtti.

Erbil ile Bağdat arasında geçen Ekim ayında imzalanan anlaşma çerçevesinde Irak Federal Polisi’ne bağlı 3 tugay geçtiğimiz günlerde Şengal’e yerleşmişti.

Bağdat hükümetine bağlı bu gücün Suriye ve Irak sınırları üzerindeki 80 km’lik hatta yerleşmesi ve ardından tamamı Şengallilerden oluşan 2 bin 500 kişilik yerel polis gücünün oluşturulması hedefleniyor.