YBŞ, Irak ordusuna dahil olacak

Şengal’de YBŞ ile Sünni Arap aşiretlerinin omurgasını oluşturduğu Heşdi Aşairi kuvvetleri Irak ordusuna dahil olacağı öğrenildi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri arasında imzalanan Ekim ayında varılan anlaşma kapsamında Şengal’de silahlı birliklerin çıkarılması kararlaştırılmıştı.

Ezidilerden oluşan Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) merkezindeki karakollarını Irak Federal Polisine bağlı 20’inci Tugayı’na devretmişti.

YBŞ ve Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin Irak ordusu ile anlaşması üzerine yaklaşık 500 kişilik bir birliğin Irak güvenlik güçlerine katılması kararlaştırıldı.

Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan Hanesor Meclisi Eşbaşkanı Dahil Murad, “YBŞ ile ordu arasında varılan anlaşma gereği Şengal merkezindeki ana karakollar Irak Federal Polisi’ne devredildi. YBŞ’liler de kentten 2-3 kilometre uzakta konumlanacak” dedi.

Geçtiğimiz ay Irak ordusuna bağlı 20’inci Tugay Birlikleri Şengal kent merkezine geçmişti.

Bağdat hükümetine bağlı bu gücün Suriye ve Irak sınırları üzerindeki 80 km’lik hatta yerleşmesi ve ardından tamamı Şengallilerden oluşan 2 bin 500 kişilik yerel polis gücünün oluşturulması hedefleniyor.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci, 3 Aralık’ta resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, merkezi yönetime bağlı federal polisin ilçenin içinde konuşlandığını, sınır muhafızlarının da ilçenin dışında, Irak-Suriye sınırında yerini aldığını söylemişti.