Yangınlarda son durum

Türkiye’de sekiz gündür devam eden orman yangınları beş ilde etkili:

  • Muğla: Milas ilçesi Kıyıkışlacık-Gürçamlar bölgesinde gece başlayan yangın söndürülebilmiş değil. Yangının bölgedeki termik santrale doğru ilerleyişinin önü kesilmeye çalışılıyor. Yangının müdahalelere rağmen Kazıklı Koyu’na doğru ilerlediği belirtildi. Çökertme, Bozalan ve Türkevleri’nde günlerdir devam eden yangınlara Kıyıkışlacık’ta başlayan orman yangını da eklendi.
  • Antalya: Yangınlar iki noktada devam ediyor. Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerindeki yangınlar, havadan ve karadan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Manavgat merkez ve Demirciler mevkisindeki evler de tahliye edildi. Öte yandan Manavgat’ta bir kişi yangınlarla ilgili olarak ‘kasten orman yakma’ suçlamasıyla tutuklandı.
  • Denizli: Buldan ilçesinde çıkan yangın gece saatlerinde kontrol altına alınmıştı. Ancak yangının rüzgarın etkisiyle yeniden güçlendiği belirtiliyor. Söndürme çalışmaları bu bölgede de devam ediyor.
  • Isparta: Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına müdahaleler devam ediyor. Yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Isparta’daki yangının bugün kontrol altına alınmasının beklendiğini söyledi.
  • Aydın: Karacasu ilçesindeki orman yangınına müdahale sürerken Bozdoğan ilçesindeki yangın kontrol altına alındı.