WHO’dan Covid-19 aşısı uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip coronavirüs (Covid-19) aşısı konusunda son günlerde “cesaret verici” haberler almalarına rağmen bu konuda “ihtiyatlı iyimserlik” içinde olduklarını söyledi. 

Ghebreyesus, WHO’nun İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle WHO salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi.  Covid-19’a karşı mücadelenin “yaşam ve geçim” arasında bir seçim olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, “Ekonomileri açmanın en hızlı yolu virüsü yenmektir” değerlendirmesinde bulundu. 

Ghebreyesus, kuzey yarımküredeki vaka artışlarına dikkati çekerek, “Şu anda, bazı ülkelerde gördüğümüz vakalardaki artıştan son derece endişeliyiz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da sağlık çalışanları ve sağlık sistemleri kırılma noktasına doğru sürükleniyor” uyarısında bulundu. 

G20 LİDERLERİNE ÇAĞRI 

WHO’nun salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı (ACT Accelerator) ile WHO eş güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkında konuşan Ghebreyesus, “G20 liderleri bu hafta sonu buluşacak. Bu, ACT Accelerator ve COVAX’a finansal ve siyasi açıdan taahhütte bulunmaları için bir fırsattır. Böylelikle, birlikte bu salgını hızla sona erdirebiliriz” diye konuştu. 

Ghebreyesus, Avrupa Komisyonu, Fransa, İspanya, Güney Kore, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın COVAX’a 360 milyon ABD doları taahhüt ettiğini belirterek, yeni katkılarla taahhüt edilen toplam tutarın 5,1 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. 

Taahhüt edilen rakamın çok önemli olduğunun altını çizen Ghebreyesus, ancak “hayat kurtarmak, sağlık sistemlerini stabilize etmek ve Covid-19 araçlarının (aşı, tedavi ve tıbbi ekipmanlar) hızlı bir şekilde kullanıma sunulması” için WHO’nun acil 4,2 milyar dolara daha ihtiyaç duyduğunu aktardı.  Ghebreyesus, salgınla mücadelede, 2021 için ise 23,9 milyar dolara gereksinim duyduklarını ifade etti.

  “REHAVET ZAMANI DEĞİL” 

Covid-19 aşı çalışmalarında ise “cesaret verici” haberler aldıklarını vurgulayan Ghebreyesus, bununla beraber gelecek aylarda piyasaya sürülecek Covid-19 tedavilerinde (aşı-ilaç) “ihtiyatlı iyimserlik” içinde olduklarını bildirdi.  Ghebreyesus, “Şimdi rehavet zamanı değil” dedi. 

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’dan Covid-19 karşı geliştirilen aşıyla ilgili ümit verici haber gelmişti. Moderna, hala süren çalışmadan elde edilen ilk verinin, coronavirüs aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıklamıştı