WHO: Fakir ülkeler aşırı talep nedeniyle aşı tedarikinde zorluk yaşayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü, AstraZeneca-Oxford Üniversitesi tarafından ortaklaşa geliştirilen Kovid-19 aşısının umut verici ön sonuçlarının yayınlanmasının ardından dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, aşırı talep nedeniyle en fakir ülkelerin aşı tedarikinde zorluk yaşayabileceği konusunda uyardı. 

AFP haber ajansına göre, WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO’nun haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Aşılar üzerine yapılan klinik deneylerin sonuçları hakkında gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık tünelin sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor. Şu anda, denenmiş ve test edilmiş diğer halk sağlığı önlemleriyle aşıların salgını sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var” dedi. 

Pfizer-Biontech ve Moderna şirketlerinin duyurusunun ardından, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Kovid-19 aşı adayının klinik deneylerinin üçüncü aşamasına dair ön sonuçlar da yayınlandı. Aşının, nasıl uygulandığına bağlı olarak yüzde 70 ila 90 arasında etkili olduğu bildirildi. Pfizer-Biontech ve Moderna şirketleri ise geliştirdikleri aşıların ön sonuçlara göre yüzde 95’lik bir etkinlik gösterdiğini kaydetmişti.

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen aşının avantajı, diğer iki aşının çok düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerekirken bunun düşük sıcaklıklarda saklanabilmesi oldu. Rusya ve Çin ise ulusal olarak geliştirilmiş iki aşı üzerinde deneylerine devam ediyor.

WHO, zengin ülkelerin ilk aylarda sınırlı miktarlarda mevcut olacak aşıların tamamını satın almasını önlemek için aşıların ve diğer olası ilaçların adil bir şekilde dağıtılmasını mümkün kılacak “ACT-Accelerator” programını geliştirdi. 

WHO Genel Direktörü, söz konusu aşı paylaşım programının dünya geneline yayılabilmesi için 4,3 milyar dolarlık bir kaynak gerektiğini, önümüzdeki yıl da 23,8 milyar dolar daha gerektireceğini açıkladı.

G20 liderleri Pazar günü Kovid-19’a karşı geliştirilen olası aşılara “makul bir maliyetle” adil erişim sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacaklarını taahhüt ettiler.