WHO: Dünya nüfusunun yüzde 10’u Covid-19 yakalanmış olabilir

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) konuşan Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, ‘en iyi tahminle’ dünya nüfusunun sadece yüzde 10’unun Covid-19’a yakalanmış olabileceğini gösterdiğini söyledi. 

Dünya çapında tespit edilen yeni tip coronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 35 milyonu geçerken, semptom göstermediği için kayıtlara dahil edilmeyen kişilerden dolayı gerçek vaka sayısıyla ilgili tartışmalar tüm dünyada devam ediyor.  WHO’nun 34 üyeli yönetim kurulu toplantısında konuşan Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, ‘en iyi tahminle’ her 10 kişiden yalnızca 1’inin, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unun virüse yakalanmış olabileceği konusunda uyardı. 

‘BÜYÜK ÇOĞUNLUK HALA RİSK ALTINA’

  Bu sayının açıklananın 20 katı olduğunu da ekleyen Ryan, ‘zor bir döneme girdiklerinin’ altını çizdi.  Rakamların şehir ile kırsal bölgeler ve farklı gruplar arasında farklılık gösterdiğini belirten Ryan, dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun hala risk altında olduğun vurguladı.  Ryan, salgının yayılmaya devam edeceğini, ancak bulaştırmayı kontrol altına alma ve hayat kurtarma araçlarının olduğunu ekledi. 

‘AVRUPA İLE DOĞU AKDENİZ’DE ÖLÜMDE ARTIŞ VAR’ 

“Birçok ölüm önlendi ve daha birçok hayat korunabilir” diyen Ryan, Güneydoğu Asya’da vaka sayısında, Avrupa ile Doğu Akdeniz’de ise ölüm sayısında artış yaşandığını, ancak Afrika ile Batı Pasifik’te ‘durumun çok daha olumlu’ olduğunu anlattı.  Ryan’ın bu açıklamalarında göre 7.6 milyarlık dünyada sadece 760 milyon insanın coronavirüse yakalanmış olabileceği anlamına geliyor. Ancak bu sayı bile WHO ve Johns Hopkins Üniversitesi tarafından kayıt altına alınan doğrulanmış vaka sayısının çok üzerinde.