WHO Direktörü Tedros Ghebreyesus : Dünya yorgun ama virüs değil

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 194 üyeli en üst karar alma organı 73. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) toplantısı, WHO’nun İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezinde başladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı konuşmada Kovid-19 salgınıyla mücadeleye devam edilmesi çağrısında bulunarak, “dünyanın bu salgınla yüzleşmekten bıkmış olabileceğini ancak virüsün savaşmaktan bıkmadığını” belirtti.

Örgütün, geçen yıl  Mayıs ayında durdurulan toplantılarının ardından, dün Cenevre’de yeniden başlayan yıllık genel kurulunda Genel Direktör,  insanların bilimin tavsiyesine uymalarını  ve dikkatlerini virüsten uzaklaştırmamalarının hayati önem taşıdığını söyledi ve ekledi : “Kovid-19’dan sıkılmış olabiliriz ama o bizden sıkılmıyor” dedi.

Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kişiyle teması nedeniyle karantina altına alınan Tedros, virüsün savunmasızlığı kullandığını belirterek, “Sadece bunu değil, aynı zamanda eşitsizliği, bölünmeyi ve cehaleti de istismar ediyor” dedi.

Tedros, “Ortadan kaybolacağını umarak bu konuyu müzakere edemeyiz, gözlerimizi kapatamayız . Virüs siyasi retorik veya komplo teorilerini umursamıyor.  Tek umudumuz bilimsel çözüm ve dayanışma” dedi.

Virüs geçen yılın sonunda Çin’de ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında 1,25 milyondan fazla insanı öldürdü ve 50 milyon insanı enfekte etti.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, Joe Biden’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilmesini tebrik etti ve bunun pandemiyle savaşmak için daha yakın bir küresel işbirliğine işaret ettiği umudunu dile getirdi. Biden, Başkan Donald Trump’ın ana bağışçısı ABD’nin olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilme kararından döneceğini duyurmuştu.

WHO’nun yıllık Genel Kurulu aynı zamanda örgütün bu yıl içinde müdahale ettiği kızamık, Ebola virüsü ve sarı humma gibi 60’tan fazla acil duruma da odaklanacak. Üye devletler için WHO reformu, devletlerin sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklı olma sorumluluklarını tartışmaları için bir fırsat olacaktır. Dünyada bugüne kadar en az 32 milyonu iyileşen 50 milyon insana koronavirüs bulaştı. Bu sonuç, yetkili ulusal makamlar tarafından hazırlanan verilere ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bilgilere dayanılarak hazırlanmıştır. Bazı ülkeler en ciddi vakalar haricinde test yapmadığından yine bazı yoksul ülkelerin sınırlı test imkanları nedeniyle vakaların temaslarını izlemek için testler yapmaya öncelik verdiğinden, bu rakamlar yalnızca gerçek vaka sayısının bir kısmını yansıtmaktadır.

Pazar günü,  dünyada koronavirüsten 5620 kişi daha öldü ve ölüm ve 484 bin yeni vaka kaydedildi. Son yirmi dört saat içinde en fazla yeni ölüm kaydeden ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri (548), Hindistan (490) ve İran (459) oldu. Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıklamalarına göre nüfus oranına göre, 237 bin ölüm ve yaklaşık 10 milyon vaka ile salgından en çok etkilenen ülke Amerika Birleşik Devletleri.  Ülkede en az 3,8 milyon kişi tedavi edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra salgından en çok etkilenen ülkeler 5,6 milyon vaka sayısı,  162 bin vefat ile Brezilya, ardından 126 bin ölüm, 8,5 milyon vaka ile Hindistan, 59 bin ölüm, 960 bin vaka ile Meksika ve 49 bin ölüm ve 1.1 milyon vaka ile İngiltere’dir. Belçika ise 100 bin  kişide 113 ölümle nüfusuna göre en fazla ölümün yaşandığı ülkeyken onu Peru (106), İspanya (83) ve Brezilya (76) izlemektedir.

Dün itibariyle, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde 11,6 milyon vaka tespit edildiği ve 412 bin kişinin öldüğü kaydedildi. Avrupa’da ise 12,7 milyon vakadan 307 bin kişi hayatını kaybederken, ABD ve Kanada’da birlikte açıklanan ölü sayısı 248 bine ulaştı. Asya  ülkelerinde 177 bin ölüm,11.7 milyon vaka kaydedilirken, Ortadoğu 64 bin 581 ölüm, 2.7 milyon vaka ve Afrika’da  45 bin ölüm ve 1.8 milyon vaka kaydedildi.