Virüs Avrupa’da hızla yayılıyor!

Tourists wearing protective masks visit Venice on February 25, 2020, during the usual period of the Carnival festivities which have been cancelled following an outbreak of the COVID-19 novel coronavirus in northern Italy. - Italy's new coronavirus spread south on February 25 to Tuscany and Sicily, as the civil protection agency reported a surge in the number of infected people and Rome convened emergency talks. (Photo by ANDREA PATTARO / AFP)

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, düzenlediği basın toplantısında, ülkenin Annecy kentinde yeni tip coronavirüs (Covid-19) taşıyan ve hastanede tedavi gören bir kişinin eşinde aynı virüsün tespit edildiğini açıkladı.

Bu kişinin hastanede karantina altında tutulduğunu ifade eden Veran, salgın ile mücadele için ülkedeki tüm eczanelere 15 milyon maskenin dağıtılacağını belirtti.

Bu gelişmeyle Fransa’da coronavirüse yakalananların sayısı 18’i buldu. Bu kişilerden 11’i iyileşirken, ikisi ise hayatını kaybetmişti.

İSVEÇ

İsveç Halk Sağlığı Kurumundan yapılan yazılı açıklamada da İtalya’nın kuzeyinden gelen 30 yaşındaki bir kadında Covid-19 tespit edildiği belirtildi. Kadının Göteborg’de bulunan Sahlgrenska Hastanesinde tedavi altına aldığı bildirilirken, ülkede virüse yakalananların sayısının 2’ye çıktığı kaydedildi.

FİNLANDİYA

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de İtalya’dan gelen bir kadında coronavirüse rastlandığı belirtildi.

Helsinki Üniversitesi Merkez Hastanesinden yapılan açıklamada, kadının İtalya’nın Milano kentinden birkaç gün önce Helsinki’ye geldiği vurgulandı.

Ülkede böylelikle Covid-19 taşıyanların sayısı 2’ye yükseldi.

İTALYA

İtalya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Covid-19 görülen vaka sayısının 400’e çıktığını bildirdi.

GÜRCİSTAN

Gürcistan ise ülkede ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesinin ardından İran ile karadan ulaşımı da kapattığını duyurdu.