Verem aşısı Kovid-19’a yakalanma riskini azaltıyor

ABD’deki Cedars-Sinai Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir araştırma, geniş çapta kullanılan verem aşısının Kovid-19 hastalığının sebep olduğu koronavirüse yakalanma riskinin azalması ile ilişkili olduğunu gösterdi. Araştırma, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından zaten onaylanmış olan aşının, koronavirüsün bulaşmasını veya hastalığın şiddetinin azaltılmasına yardımcı olabileceğine işaret ediyor.

1908-1921 yılları arasında geliştirilen ve “BCG” ismi ile bilinen aşı yıllık olarak dünya çapında 100 milyondan fazla çocuğa uygulanıyor. Söz konusu aşı, FDA tarafından, mesane kanseri tedavisinde bir ilaç olarak ve vereme yakalanma riski taşıyan kişilere aşı olarak kullanılması için onaylanmıştı. Şu anda ise tüm dünyada Kovid-19’a karşı etkinliğinin doğrulanması için birçok klinik çalışmada test ediliyor.

Journal of Clinical Investigation dergisinde 19 Kasım’da yayınlanan yeni araştırmada, Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki 6 binden fazla sağlık çalışanının kanlarındaki koronavirüs antikorların tespit edilmesi için test yapıldı. Test yapılan kişilere, sağlık geçmişleri ve aşı geçmişleri de soruldu.

Araştırmacılar, araştırmaya katılan çalışanların geçmişte verem aşısı olanlarının oranının yüzde 30’a yakın olduğunu, bazılarının kanlarında virüse karşı antikor seviyelerinde önemli bir ölçüde düşük olduğunu ve diğerlerinin ise virüse yakalanmadıkları veya virüse ilişkin semptom göstermediklerini tespit ettiler.

Aşı olan gruptaki antikor seviyesi düşüklüğünün sebepleri açık bir şekilde bilinmese de, aşı olan kişiler daha az hasta oluyor, bu nedenle de virüse karşı daha az antikor üretiyorlar veya virüse karşı daha verimli bir bağışıklık tepkisi oluşabiliyorlar.

Araştırmacılar bu gruptaki bireylerin, virüse yakalanma ve hastalığın en şiddetli semptomlarını geliştirme riski taşımalarına neden olan faktörlerden olduğu bilinen, daha yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi hastalıklara sahip olmalarına rağmen düşük antikor seviyelerinin devam ettiğini tespit ettiler.

Kimsenin verem aşısının Kovid-19 aşısından daha etkili olacağına inanmadığını belirten araştırmacılar, verem aşısının uzun yıllar kullanımının güçlü bir güvenlik profili oluşturması göz önüne alındığında daha hızlı ulaşılabilir olması ile karakterize olduğunu, bu yüzden aşının, geniş çapta daha etkili ve güvenli Kovid-19 aşılarının sağlanmasına yönelik bazı faydalar sunmak için potansiyel olarak önemli bir köprü görevi gördüğünü vurguladılar.

Cedars-Sinai Tıp Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar ve İmmünoloji ve Pediatri Bölümü Başkanı ve araştırmanın baş yazarı Dr. Moshe Arditi, 20 Kasım’da Merkez’in web sitesinde yayınlanan bir raporda “Bu aşının araştırılması ile ilgiliydik çünkü, verem dışında, yenidoğanlarda sepsis ve solunum yolları enfeksiyonu dahil olmak üzere bir dizi bakteriyel ve viral hastalığa karşı genel koruyucu etkisi olduğu uzun zamandır biliniyordu” dedi. Arditi sözlerine “Sahip olduğumuz en eski aşılardan birinin, dünyadaki en yeni salgını yenmemize yardım etmesi müthiş olur.” ifadeleri ile devam etti.

Kahire’nin güneyinde bulunan Beni-Suef Üniversitesi’nde İmmünoloji Profesörü Dr. Ahmed Abdulcevad Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, söz konusu araştırmanın sonuçlarının, Afrika’daki koronavirüs kaynaklı ölüm sayılarının düşük olmasının nedenlerine bir açıklama sunuyor olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda gerçekleştirilen araştırmalar Afrikalıların kanlarında antikorların bulunduğunu belgeledi. Bu, onların virüse yakalandıkları ve virüse yakalandığı duyurulan vaka sayılarının doğru olmayabileceği anlamına geliyor, ancak soru şu ki, eğer vaka sayıları doğru değilse bu neden ölü sayılarının artışına yansımadı?”

Abdulcevad şu sözler ile konuşmasını sürdürdü:

“Sorunun cevabının bu araştırmada olduğu anlaşılıyor. Verem aşısı, aşı olan sağlık görevlilerinin kanlarında antikor seviyeleri önemli ölçüde düşük olmasından sorumluyken, bu durum, enfeksiyonlarının güçlü olmadığına işaret ediyor ve verem aşısının, Afrika’da çocuklara küçük yaşlarda yapılan temel aşılardan biri olduğu da biliniyor.”