Venezuela’daki Türk iş adamlarından ‘bize maske ya da test kiti ulaşmadı’ açıklaması

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kokain sevkiyatında işaret ettiği eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’a ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Eski başbakan Binali Yıldırım “Oğlum Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” açıklaması yapmış, Yıldırım ailesinin avukatı Serkan Bayram ise Venezuela’ya sadece birkaç koli içinde maske ve test kiti götürüldüğünü söylemişti.

Bayram’ın, yardımların Venezuela’daki Türk işadamlarına ve ihtiyaç sahiplerine verildiğini söylemesi üzerine VOA Türkçe, Venezuela’da yaşayan çok az sayıdaki Türk işadamlarına ulaştı.

VOA’nın ulaştığı Türk vatandaşları, kendilerine test kiti veya maske yardımı yapılmadığını, zaten kendilerinin bu ihtiyaçları karşılayabilecek ekonomik koşullara sahip olduklarını söyledi.

Yaklaşık 10 yıldır Venezuela’da yaşayan ve deri ihracatı işiyle uğraşan Mehmet Hoşhanlı “Haberlerden duyduğumuza göre Türkiye’den Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı gelmiş ve bunlar da Venezuela’da yaşayan Türk işadamlarına ve ihtiyacı olan kişilere dağıtılması için verilmiş. Venezuela’da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar işadamı var ve biz bu işadamlarıyla sürekli diyalog halindeyiz. Böyle bir test kitinin geldiğinden hiçbirimizin haber yok ve bize böyle bir yardım ulaşmadı” diyor.

Hoşhanlı, az sayıdaki topluluk içinde Venezuela’da 10 dolar ödeyerek yapılabilecek hızlı testi ya da 1 doların altında bir fiyata satın alınabilecek maskeyi temin edebilmekte zorluk yaşayan bir kesimin olmadığını belirtiyor.

Hoşhanlı, şunları söylüyor:

“Burada yaşayan Türkler içerisinde böyle bir yardıma ihtiyacı olan kişi olabileceğini sanmıyorum, olsa bile 2-3 kişidir ve onları da tanıyorum. Size ne Venezuela’daki işadamlarına ne de buradaki ihtiyaç sahiplerine test kiti ya da maske verilmediğini teyit edebilirim. Biz böyle bir yardım gelmedi, almadık, görmedik.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz