Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido: Yeni protesto çağrısı

Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido halka Maduro’ya karşı yeniden protesto gösterisi düzenleme çağrısı yaptı.

Ekonomik krizin hüküm sürdüğü Latin Amerika ülkesi Venezula’da geçen hafta Meclis Başkanı Jaun Guadio’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesiyle şiddetlenen siyasi kriz sürüyor.

Twitter hesabı üzerinden yayınladığı video-mesajıyla halkı Maduro’ya karşı yeni protestolar düzenlemeye çağıran Guadio, protestoların bu hafta Çarşamba-Cuma günleri arasında düzenleneceğini duyurdu.

Halka sokaklara dökülmeye çağıran Guaido, ordudan da “halkın tarafında yer almasını” istedi. Guaido, Cumartesi günü hem Venezuela’da hem de tüm dünyada “geniş çaplı protestolar” düzenleneceğini açıkladı. Cumartesi günü, Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya seçimlere gidilmesi için sekiz günlük süre tanımış, aksi takdirde Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıklamıştı. Söz konusu süre 3 Şubat’ta doluyor.