Van’da ‘Kürdistan’ dediği için gözaltına alınan Tunç serbest bırakıldı

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Van ziyareti sırasında, “Burası Kürdistan’dır” dediği için gözaltına alınan esnaf Hacı Tunç, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Rûdaw’a konuşan Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Kadir Kutevi, bugün savcılık tarafından imza ve yurt dışı seyahat yasağı şartı ile serbest bırakıldığını söyledi.

Avukat Kutevi, Tunç ile ilgili karar hakkında Sulh ve Ceza Mahkemesi’ne gideceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Dün Van’a giden Mustafa Sarıgül, İpekyolu ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Burada esnafla konuşan Sarıgül’e o sırada orada bulunan Hacı Tunç, “Ne kadar dil o kadar mutluluk. Doğu kültürü bambaşkadır. Doğuyu unutmayalım. Bir arkadaşımız Siirt’te ‘Burası Kürdistandır’ dedi. Bin, iki bin yıl önce burası Kürdistan’dı. Yine de Kürdistan olacak. İtiraz etmeyelim. Bizi yaratan Allah’tır. Allah Kürtçeyi, Türkçeyi, Arapçayı, İngilizceyi de biliyor” dedi.

Sarıgül de Hacı Tunç’a cevaben  “Türkiye Cumhuriyeti topraklarında herkes kendi ırkını, kendi düşüncesini özgür bir şekilde konuşur. Hudut ve bayrak birliği diyen bütün yurttaşlarımızla el ele kol kola ve omuz omuza olacağız” ifadelerini kullandı.

Mustafa Sarıgül pazardan ayrıldıktan sonra Hacı Tunç’un işyerine giden polisler, Tunç’u gözaltına alarak Terörle Mücadele Şubesi’ne götürdü.