Van’da helikopterden atılan Osman Şiban hakkında hapis cezası

Van’da helikopterden atılarak ağır yaralanan Osman Şiban hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada, 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 2020 yılında Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılarak ağır yaralanan Osman Şiban hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada, 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Duruşmaya Şiban katılmazken, avukatı hazır bulundu.

MA’da yer alan habere göre; savcı, bir önceki mütalaasını tekrarlayarak, “örgüt üyeliğinden” ceza talep etti. Yapılan savunmaların ardından kararını veren mahkeme, Şiban’a 6 yıl ceza verdi. Karara ise, “suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği zaman ve yer, suç kastının yoğunluğu, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı” gerekçe gösterildi.

Mahkeme, ardından cezayı arttırarak, 9 yıl hapis cezasına çevirdi. Ardından cezada indirim yapan mahkeme, Şiban’ın cezasını 7 yıl 6 aya indirdi. Kararda, yurtdışı çıkış yasağının devam edeceği belirtildi. Avukatlar, karara itiraz edecek.

Ne olmuştu?

Van’ın Çatak ilçesi Sürik (Yoğurtlu) mezrasında 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler, 50 yaşındaki Osman Şiban ile 55 yaşındaki Servet Turgut’u yakalamış, ardından her ikisi ağır işkence görmüş bir halde hastanede bulunmuştu.

Helikopterden atıldıkları belgelenen ve yoğun bakıma kaldırılan iki akrabadan Servet Turgut 30 Nisan’da hayatını kaybetmişti.

Osman Şiban, daha önce TİP Milletvekili Ahmet Şık’a verdiği beyanda da helikopterde kafasının ceset torbasına sokulduğunu, Van merkeze geldiklerinde kendilerini bekleyen 100 civarı askerin içine atıldıklarını ve orada linç edildiklerini söylemişti.

Van Valiliği ise olayla ilgili açıklamasında söz konusu iki kişinin “Yıldırım-10 Norduz” adı verilen operasyonlar sırasında yakalandığını, bu kişilerin yakalanırken “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı ve bu esnada kayalıklardan düştüğünü belirtmişti.

Konuya ilişkin HDP, CHP ve DEVA Partisi’nin iddiaların daha kapsamlı araştırılması yönündeki çağrıları karşılıksız kalmıştı.

Osman Şiban’ın hastane epikriz raporunda, “helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği, “yüksekten düşme sonrası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirildiği” ifadeleri yer alıyor.