Van Gölü’nde hayatını kaybeden göçmenlerin görüntüleri ortaya çıktı

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu, bugün yaptıkları bir basın açıklaması ile 27 Haziran gecesi Van Gölü’nde meydana gelen sığınmacı/göçmenleri taşıyan tekne kazası ile ilgili inceleme raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Baro raporla birlikte, kazada hayatını kaybeden sığınmacılara ait olduğu belirtilen son görüntülerinin yer aldığı bir videoyu da paylaştı.

İran, Afganistan ve Pakistan ülkelerinde yaşayan ve olay tarihi itibariyle yakınlarından haber alamayan ailelerce çeşitli tarihlerde sosyal medya ve doğrudan iletişim kurulmak suretiyle Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu’na başvurular yapıldığı, yapılan başvuru sayısının rapor yayım tarihi itibariyle 17 olduğu belirtildi.

Şimdiye kadar 4 Pakistan vatandaşının kimlik tespitinin yapıldığı, 34 kişinin Afgan uyruklu olduğu, Cenazelerin numaralandırılarak 15 günden sonra Van’da Seyrantepe Kimsesizler Mezarlığına gömüldüğü açıklandı.

26 Aralık 2019 tarihinde Bitlis’in Adilcevaz ilesi kıyılarında meydana gelen 7 sığınmacının öldüğü, 72’nin sağ kurtarıldığı kazaya da değinen rapor, İran İslam Cumhuriyeti ile uzun bir sınır hattı olan Van ili coğrafi konumu itibariyle Pakistan, Afganistan, Bangladeş, İran ve son dönemlerde Afrika’dan Avrupa’ya ve batı metropollerine geçmek isteyen sığınmacı/göçmenler için en önemli transit geçiş güzergahı olmaya başladığı tespitine yer verdi.

Kaçakçılar reklam niteliğinde paylaşımlar yapıyor

Sığınmacı/göçmenlerin çok büyük bir kısmı Van’ın sınır ilçeleri olan Başkale, Çaldıran, Saray ve Özalp sınırlarından Türkiye’ye düzensiz yollardan giriş yaptığını kaydeden rapor, kış aylarında Türkiye’ye geçmeye çalışan ve soğuktan donan birçok göçmenin olduğunu da hatırlattı.

Rapor, göçmen kaçakçılarına verilen cezaların yasasının belirlediği temel cezanın alt sınırının uygulandığı, yasada sanıkların lehine olan ceza indirimlerinin sonuna kadar uygulandığı tespitine de yer veriyor:

“İstinaf ve temyiz aşamalarında onanan cezaların ise 15 Nisan 2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile anlamsız hale geldiği, cezası kesinleşmiş olan göçmen kaçakçılarının hiçbir suretle cezaevine girmeden haklarındaki kesinleşmiş cezalar infaz edilmiştir.”

Van Barosu raporunda bazı insan kaçakçılarının sosyal medya hesaplarına da yer verdi ve söz konusu hesap sahiplerinin, açık kimlikleri ve iletişim bilgileriyle reklam niteliğinde paylaşımları yaptıkları tespitine yer vermiş.

“Bu paylaşımların içeriğinde verdikleri hizmetlerin ücretinden, barınma şartlarına kadar ayrıntılı bilgiler verildiği, ihtiyaç duyulması halinde hangi tür belgelerin gerçeğe yakın şekilde hazırlanabildiği tespit edilmiştir. Özellikle İl Göç İdarelerince düzenlenen ikamet belgesi ve yol izin belgelerinin neredeyse gerçeğine yakın şekilde hazırlanabileceğine ilişkin reklamlara ve açıklamalara yer verilmektedir.”

Rapor, tespitler ve öneriler ile sona eriyor.

BBC, iznews