Uzun bir sessizliğinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Ghani’den açıklama geldi

Taliban’ın ilerleyişi devam ederken Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani açıklama yaparak, “Önceliğimiz güvenlik güçlerimizin yeniden harekete geçirilmesi” dedi.

Sekiz gün içinde ülkenin 34 vilayetinden 18’ini ele geçiren Taliban’a karşı büyük ölçüde sessizliğini koruyan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani bugün önceden kaydedilmiş bir video mesajla Afgan halkına seslendi.

 Gani, açıklamasında Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri’ni yeniden harekete geçirmenin “en önemli öncelik” olduğunu ve ülke genelinde savaş yüzünden yerinden edilmiş binlerce kişiye yardım etmenin yollarını bulacağını belirtti.

Gani, konuşmasının devamında da “Hükümetin içinde bulunan herkesle ve ayrıca uluslararası ortaklarla kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. İstişareler devam ediyor ve sonuçlar yakında paylaşılacak” dedi.

Taliban, ülkenin ikinci ve üçüncü en büyük şehirleri olan Kandahar ve Herat da dahil olmak üzere 18 eyaleti kontrolüne alırken Eşref Gani ve hükümeti, bu ilerleyiş karşısında büyük ölçüde sessiz kaldı. Öte yandan Gani bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşırken dikkat çekici bir gelişme yaşandı ve ülkedeki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı güvence altına almak için 3 bin ABD askerinin başkent Kabil’e geldiği bildirildi.

Taliban’ın ilerleyişi

Afganistan’da mayıs başından bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 18 vilayet merkezini ele geçirdi.

Taliban’ın geleneksel olarak güçlü olduğu güneydeki Peştun yoğunluklu alanlarda baskın çıkması beklenirken ilk olarak İran sınırındaki Nimruz’un vilayet merkezi Zaranc ele geçirildi.

Taliban 6 Temmuz’da İran-Pakistan sınırındaki Zaranc’ı, bir gün sonra da kuzeydeki stratejik öneme sahip Cüzcan vilayet merkezi Şibirgan’ı ele geçirdi.

Uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ticaretinin yoğunlaştığı Nimruz’dan, her gün yüzlerce kişinin yasa dışı yollarla ülke dışına çıktığı biliniyor.

Ülkenin kuzeyindeki stratejik öneme sahip Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan ise zengin doğal gaz yataklarına sahip.

Şibirgan’ın alınmasıyla vilayet genelinde hâkimiyeti artan Taliban, Afganistan’ın kuzeyinde doğu-batı ekseninde uzanan kuzey yolunu da kesti.

Kuzey ve kuzeydoğu bölgelerde saldırılarına hız veren Taliban, 8 Ağustos’ta kuzeydeki Sar-i Pul ve Kunduz vilayetlerinin merkezlerini ele geçirdi.

Başkent Kabil’in kuzey şehirleri ile bağlantısını sağlayan karayolu ile doğu-batı ekseninde uzanan karayolunun kesişimi üzerinde bulunan Kunduz şu ana kadar Taliban’ın ele geçirdiği en önemli şehirlerden biri olarak nitelendirildi.

Taliban yine aynı gün akşam saatlerinde ülkenin kuzeydoğudaki Tahar vilayetinin merkezi Talukan kentini ele geçirdi.

Ülkede kömür madenleriyle meşhur kuzeydeki Samangan vilayetinin merkezi Aybek şehri de 9 Ağustos’ta Taliban’ın eline geçti.

Ülkenin kuzeyindeki Baglan ve batısındaki Farah vilayetlerinin merkezlerini 10 Ağustos’ta kontrollerine geçiren Taliban, bir gün sonra da kuzeydoğudaki Badahşan vilayetinin merkezi Feyzabad kentini ele geçirdi.

Başkent Kabil’in güneybatısında bulunan Gazne vilayetinin merkezinin Taliban’ın kontrolüne geçmesinin ardından, akşam saatlerinde de ülkenin üçüncü büyük kenti Herat’ın merkezi Taliban’ın kontrolüne geçti

Ülkenin kuzeyi ve kuzeydoğu vilayetlerinin merkezlerinin çoğunu ele geçiren Taliban, ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinin merkezini de dün gece saatlerinde ele geçirdi.

Taliban, ilerleyişini sürdürdü ve batıdaki Badgis vilayetinin merkezi Kale-i Nav, Gur vilayetinin merkezi Firuz Koh ve stratejik öneme sahip olan en büyük kenti güneydeki Helmand vilayetinin merkezi Leşkergah şehirlerini kontrollerine geçirdi.

Raşid Dostum: Ne pahasına olursa olsun vatanı savunacağız

Hükümetle beraber hareket eden Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum ise  Mezar-ı Şerif kentinde bazı siyasi liderlerle yaptığı görüşmede, canları pahasına bile olsa da kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentini Taliban’a karşı savunacaklarını bildirdi.

Bu konuda diğer siyasi liderlerle komuta merkezi kurduklarını ifade eden Dostum, kendilerine ait tam donanımlı 2 bin 500 kişiyi aşkın gücün Taliban’a karşı savaşmaya hazır olduğunu kaydetti.

Öte yandan Taliban, Dostum’un da evini ele geçirdi. Evden video çekip paylaşan Taliban militanlarının görüntülerde keyif yaptıkları ve yemek yedikleri görülüyor.