Uzman çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırıyla intihara sürüklenen İ.E., Batman Asri Mezarlığı’nda defnedildi

İ.E.’nin cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Batman Bölge Hastanesi’ne kaldırıldı; cenaze aileye 17 saat sonra teslim edildi. Batman Asri Mezarlığı’na götürülen cenaze yoğun bir polis ablukası altında defnedildi.

Polis cenazeye milletvekillerini almadı

Cenaze defnedilirken mezarlığa aile dışında kimse alınmadı. Polis, milletvekilleri, siyasi parti, insan hakları savunucuları, sivil toplum örgütleri temsilcilerine engel oldu. Mezarlığa alınmayan kitle tepki gösterdi; polisler HDP Siirt Milletvekilli Sıdık Taş ve yanındaki gruba müdahale etti.

Siirt 2.Ağır Ceza Mahkemesi Batman’ın Beşiri ilçesinden 18 yaşındaki İ.E.’yi zorla alıkoyarak cinsel istismarda bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında hazırlanan iddianamenin iadesi için yapılan itirazı kabul etti.

Batman’da görevli uzman çavuş Musa Orhan, 18 yaşındaki genç kız İ.E’yi zorla alıkoyarak cinsel istismarda bulunmuştu. Genç kız Beşiri ilçesine bağlı Arenze (Beşpınar) köyündeki evine döndükten sonra 16 Temmuz’da av tüfeğiyle intihar etmişti.

Beşiri Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Batman’da özel bir hastaneye sevk edilerek ameliyata alınan İ.E., bugün hayatını kaybetti.

Sosyal medyada serbest bırakılan Musa Orhan’ın tutuklanması için #MusaOrhanTutuklansın etiketiyle onbinlerce tweet atıldı.

Uzman Çavuş adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı

Cinsel istismar olayının yaşandığı Siirt’te gözaltına alınan Uzman Çavuş Musa Orhan, cinsel saldırı iddiasını doğrulayan Adli Tıp raporunun gösterilmesi üzerine İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında alkollü olduğunu söylemekle yetinmişti.

Soruşturma dosyasına ‘gizlilik’ kararı getirilen uzman çavuş, ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Siirt Barosu ve savcılığın, Musa Orhan hakkında hazırlanan iddianameyi “tanık ifadesi eksikliği” gerekçesiyle reddeden 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına yaptığı itiraz 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Musa Orhan’a ilişkin yeni bir kararın 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmesi bekleniyor.

Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel istismarına maruz kalan İ.E. ailesine bıraktığı mektupta, “bu mesajım benim gibi saf kızlarımızın başına gelmesin” ifadelerini kullanmıştı.

Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradığını belirten İ.E., mektubunda, şu ifadeleri kullandı:

“Beni tehdit etti. Eğer söylersem beni öldüreceğini söylüyordu. Artık öleceğim için korkmama gerek yok. Evet, gerçekleri söylemeye gelelim. M… O… bana tecavüz etti. Ben ağladım, bana kendini diktirirsin dedi. Saçımı çekip yerden sürükledi, ‘kimse sana inanmaz’ dedi. ‘Sahipsizsin’ dedi.

Ben ne ölüyüm ne sağım. Keşke ölseydim, bu mesajım benim gibi saf kızlarımızın başına gelmesin. Çakal mahvetti hayallerimi yıktı benim. Ne suçum vardı. Bana tecavüz etti. Ve inkar etmiş. Benim hayatımı umutlarımı tüketti. Parasını başına çalsın. Zalimin teki o merhametsiz. Beni bu duruma sokma intihar etmeye ya Musa beni öldürecekti ya da ben kendimi öldürecektim. Seni affetmiyorum. Benim hayatımı mahvettin herkesin diline düştüm. 17.07.2020 – 00.30.”