Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’ı, Türkiye’nin olası operasyonuyla ilgili; “Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine müdahalesini reddediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus lider Putin ve İranlı Reisi ile bir araya gelmesinin ardından İran bu kez de Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’ı ağırladı. İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la görüşen Mikdad, Türkiye’nin olası operasyonuyla ilgili, “Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine müdahalesini reddediyoruz. Ülkemizdeki yasadışı tüm mevcut yabancı güçler derhal Suriye’yi terk etmelidir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün başkent Tahran’da gerçekleştirdiği Suriye zirvesinin ardından bugün Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İran’daydı.

“GÜVENLİK BÖLGE OLUŞTURULMASI BÖLGEDEKİ İSTİKRARA ZARAR VERİYOR”

Mikdad İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la ikili görüşmelerde bulunurken, görüşmenin ardından basına Türkiye’nin olası Suriye operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mikdad, “Suriye topraklarında sözde “güvenli bölge” oluşturulması, bölgedeki güvenlik ve istikrara zarar veriyor” dedi. Türkiye’yi diline dolayan Mikdad, “Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine müdahalesini reddediyoruz. Ülkemizdeki yasadışı tüm mevcut yabancı güçler derhal Suriye’yi terk etmelidir.” dedi.

İRAN İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

İran’ın Suriye’ye yönelik çabalarından memnuniyet duyduklarını dile getiren Mikdad, İran ile ilgili olarak, “Suriye’nin birliğini, egemenliğini ve bağımsızlığını doğrulayan dengeli bir açıklama yapmak için gösterdikleri çabalardan memnunuz.” ifadelerini kullandı.