Ürdün Kralı: Birçok defa İran yapımı İHA’ların saldırısına uğradık

Ürdün Kralı II. Abdullah, ülkesinin şimdiye kadar çok defa İran yapımı droneların saldırısına maruz kaldığını kaydederek, İran’ın bölgedeki eylemlerinin endişe nedeni olduğunu söyledi.  

Ürdün Kralı II. Abdullah, ülkesinin şimdiye kadar çok defa İran yapımı droneların saldırısına maruz kaldığını kaydederek, İran’ın bölgedeki eylemlerinin endişe nedeni olduğunu söyledi.

CNN International’a konuşan Ürdün Kralı II. Abdullah, ülkesinin her zaman diyalog ve müzakerelerden yana olduğunu vurgulayarak, birçok konuda endişelerinin olduğunu ve ABD’nin bu konularda İran’la müzakere yapmasını umduklarını belirtti.

İran’ın atom dosyasının İsrail ve Körfez ülkelerine zararının olduğunu, İran’ın uzun menzilli füze dosyasında da ilerleme kaydedildiğini söyleyen Ürdün Kralı, Irak’taki ABD üslerinin söz konusu füzelerle hedef alınmasını kınadıklarını, Suudi’nin de Yemen’den bu füzelerle hedef alındığını ifade etti.

Suriye ve Lübnan’dan İsrail’e atılan füzelerin birçok defa Ürdün topraklarına düştüğünün altını çizen Abdullah, bundan endişe duyduklarını ve ülkelerine yönelik elektronik saldırıların da yoğunlaştığını bildirdi.

Abdullah, Ürdün sınırında patlamaların IŞİD döneminde olduğu gibi yoğunlaştığını, Ürdün’e çok defa İHA’larla saldırı gerçekleştirildiğini ve bu İHA’ların İran yapımı olduğunu dile getirdi.

Abdullah’ın bu açıklamasıyla Ürdün, ilk defa İran yapımı dronelarla hedef alındığını duyuruyor.

Ürdün Kralı, saldırıların 1 yıl önce başladığını ve artmaya başladığını belirtti.

Kısa bir süre önce Ürdün’de yaşanan darbe girişimini fitne olarak nitelendiren Kral Abdullah, bazı kesimlerin kendi ajandalarını Ürdün’de yürürlüğe koymak istediklerini kaydetti.

Darbe girişiminin ardında Suudi Arabistan’ın olup olmadığıyla ilgili soruya ise Abdullah, söz konusu dosyaya iç mesele muamelesi yaptıklarını ve başka tarafların suçlanmasının hiçbir zaman kendilerine yardımcı olmadığını söyledi.