Üniversite sergideki resmi ‘müstehcen’ buldu!

Ege Üniversitesi’nde öğrencilerin hazırladığı resim sergisindeki 2 resim Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) tarafından müstehcen bulunarak sergiden çıkartıldı.

Ege’de Birgün gazetesinden Arda Özarda’nın haberine göre Ege Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından düzenlenecek resim sergisindeki 2 çalışma Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı(SKS) tarafaından fazla müstehcen bulunarak ya çalışmaların sergide yer almaması gerektiğini ya da çalışmalarda ki figürlerin biraz daha kapatılmasını istedi.Yasaklanmaya ve sansüre maruz bırakılan çalışmaların biri sırtı gözüken yarı çıplak iki figürün birbirine sarılması iken diğer çalışma ise sırtı gözüken bir kadın figüründen ibaret.

“KADINLARIN SIRTI GÖZÜKMESİN”
Denetlenen çalışmaların birinde kadın figürünün sırt dekoltesi ancak kapatılırsa sergiye kabul edilebileceği söylendi. Daha önce ki dönemlerde denetlemenin olduğunu fakat bu tarz sansür ya da yasaklarla karşılaşılmadığının da altı çizildi.
İtiraz edildi sonuç bekleniyor
Müstehcen bulunan ve yasak gelen bu 2 çalışma için öğrenciler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (SKS) itiraz dilekçesi yollayarak resimlerin sergide yer alması gerektiğini savundu.