UNICEF Gazze Açıklaması: Filistinli Çocuklar Ciddi ve Kalıcı Yaralar Aldı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Gazze sınırında yaşanan İsrail ateşinden sonra açıklama yaptı. UNICEF’in açıklamasına göre Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü“ne katılan binden fazla Filistinli çocuk  ciddi ve kalıcı hasar bırakan yaralanmalara maruz kaldı.

Ayrıca UNICEF açıklamada, “UNICEF ve ortakları, yaklaşık 70 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Gazze Şeridi‘ne acil olarak iki tır dolusu tıbbi malzeme ulaştırdı.” İfadesini de belirtti.

Açıklamada, Gazze’ye sevkiyatı gerçekleştirilen tıbbi ekipman ve ilaçlar içinde yaralıların tedavisi için antibiyotikler, tuz çözeltisi ve şırıngalar bulunduğu aktarıldı.

Bölgede  akaryakıt, elektrik ve tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı zaten zayıf olan sağlık sistemi İsrail’in son dönemdeki şiddetiyle beraber çökme noktasına geldiğine dikkat çekilen açıklamada,sağlık kuruluşlarının hayati tehlikesi bulunan yaralıları tedavi etmekte zorluklar yaşadığına  da vurgu yapıldı.

İsrail güvenlik güçlerinin Filistinli çocukları hedef göstermesine tepki gösterilen açıklamada, çocukların hedef alınmaması ve korunması gerektiği vurgulandı.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcülerinden Rupert  Colville  yaptığı açıklamada, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne katılan 14 Filistinli çocuğun şehit olduğunu kaydetmişti.

Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için “Milyonluk  Yürüyüş” adını verdikleri gösteriler düzenliyor.

İsrail askerlerinin, Gazze sınırında ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli şehit oldu, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere en az 3 bin kişi yaralandı.