“Umarız Trump ve Pompeo’yu öldürürüz”

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu öldürmeye çalışacaklarını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, devlet televizyonunda açıklamalarda bulundu.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hacızade, bin 650 kilometre menzile ulaşabilen yeni seyir füzesi ürettiklerini duyurdu.

Paveh adı verilen yeni seyir füzesinin ordu envanterine girdiğini belirten Devrim Muhafızları’nın Hava Kuvvetleri Komutanı Hacızade, “Kasım Süleymani için saldırı emrini veren Trump, Pompeo ve McKenzie ve askeri liderleri öldürebileceğimizi umuyoruz ” dedi.

Süleymani suikastı sonrasında Irak’taki ABD askeri üssüne düzenlenen saldırıda ABD askerlerini hedef almadıklarını söyleyen Hacızade, “ABD’nin Ayn el-Esed Hava Üssü’nü hedef almadaki amacımız, zavallı ABD askerlerini öldürmek değildi. Elbette bu saldırı birkaç füzenin ateşlenmesinden ibaret değildi. Bu saldırı İkinci Dünya Savaşından sonra bir ilk olma özelliğine sahip ve etkileri hala sürüyor” ifadelerini kullandı.

Hacızade, “Bin 650 kilometre menzilli seyir füzesi İran İslam Cumhuriyetinin füze cephaneliğine eklendi” dedi. Nokta atışlı füze üretimine önem verdiklerini vurgulayan Hacızade, seyir füzeleri ve insansız hava araçları ile ülkenin caydırıcılığını artırdıklarını vurguladı.

İranlı komutan, “İnsansız hava araçları ve seyir füzelerimiz ile düşmana yönelik tehdidimizi 360 dereceye çıkarttık. Yani düşmanımızı her açıdan hedef alabilecek kapasitedeyiz” diye konuştu.

ABD savaş gemilerini 2 bin kilometre mesafeden vurabileceklerini belirten Hacızade, uzun menzilli füzelerin Avrupa ülkelerini de hedef alabileceği uyarısında bulundu.

Hacızade, “Biz, bu 2 bin kilometreyi Avrupalılara saygımızdan dolayı tuttuk, umarım saygı duymaya devam ederler” şeklinde konuştu.