Uluslararası koalisyonun yeni sözcüsü belli oldu: Kürtlere de mesaj gönderdi

IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins’in yerine göreve gelen Albay Wayne Marotto, Kürtlere destek sözü verdi. Albay Marotto, sosyal medyada yayınlanan bir videosunda da Kürtçe, “Çawa yî baş î Kurdistan, zor spas û xwehafîz” dedi.

ABD öncülüğündeki IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins’in bir buçuk yıldan beridir Irak, Suriye, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’da yürüttüğü görev süresi dolmuştu. Caggins’in ardından bu göreve ABD ordusundan Albay Wayne Marotto getirildi.

Sözcü Albay Wayne Marotto, sosyal medyadan yayınlanan görüntülü mesajında da Kürt güçlerine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Albaya Marotto’ya hangi Kürtçe kelimeleri bildiği sorulduğunda “Çawa yî baş î Kurdistan, zor spas û xwehafîz” (Nasılsın, iyi misin Kürdistan, çok teşekkür ediyorum, hoşçakalın) diye yanıt verdi.

Tecrübeli bir asker olan koalisyonun yeni sözcüsünün 30 yıldır ABD ordusunda görev yaptığı öğrenildi.

Görev süresi dolan Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, Kürdistan’daki görev süresinin uzatılmasını istediğini belirterek, “Kürtleri tanıdığım için çok şaslı ve mutluyum. Kürtler IŞİD’e karşı savaşta çok büyük bir rol üstlendi” demişti.

Caggins, son olarak Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali ile düzenlediği basın toplantısı esnasında yaptığı veda konuşması sırasında çok duygulanmıştı.