Uluslararası Koalisyon’dan Kuzey Suriye’ye sevkiyat

Uluslararası Koalisyon güçlerinin, Kuzey Suriye’ye onlarca askeri araçtan oluşan konvoyla sevkiyatta bulunduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Uluslararası Koalisyon’unKuzey Suriye’ye onlarca askeri aracın yanı sıra tırlarla askeri teçhizat taşıdığını açıkladı.

Açıklamada, söz konusu konvoyun Kamışlı’ya sevk edildiği bilgisi yer aldı.

Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi mutabakatı çerçevesinde Rus ve Türk askeri unsurları Rojava’da devriye gerçekleştirirken, Rojava ve Suriye’den çekilme kararının ardından bir kez daha bölgeye gelen ABD askerleri ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de belli bölgelerde devriye geziyor.

KOALİSYON SÖZCÜSÜ ROJAVA’DA

erör örgütü IŞİD’le mücadele amacıyla Uluslararası Koalisyon bünyesinde kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı (CJTF-OIR) Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, dün SDG sözcüleri Mustafa Bali ve Kino Gabriel ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Twitter’dan Kürtçe açıklama yapan Caggins, Mustafa Bali ve Kino Gabriel’i etiketleyerek, “IŞİD’in yok edilmesine dair görevleri ve ortaklığımızı görüşmemiz bizim için mutluluk vericiydi. Aynı zamanda Kamışlo’da bugün katledilen sivillerin acılarını paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Caggins ayrıca, Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’le mücadele için SDG ile ittifak kurduğunu ve DAİŞ bitene kadar DSG ile birlikte örgüte karşı mücadele edeceklerini belirtti.