Uluslararası Koalisyon ve SDG Haseke’deki IŞİD mevzilerini imha etti!

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto, 29 Eylül gecesi Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı çerçevesinde Haseke’nin güney kırsalında IŞİD’e ait 5 askeri mevziinin imha edildiğini duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) de karadan katılımıyla bölgedeki en ağır hava saldırılarında 3 terörist öldürüldü.

İki gün önce koalisyon güçleri ve müttefikleri, Haseke’nin güneyindeki Markadah kasabasına bağlı Um Gorba köyü yakınlarında bir hava operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonda, bir IŞİD lideri gözaltına alınırken, SDG ise resmi açıklamasında, söz konusu liderin bölge civarında faaliyet gösteren IŞİD’e bağlı güvenlik güçlerinin önde gelen bir üyesi olduğunu belirtti. Bu bağlamda Haseke’nin güney kırsalındaki el-Hol kasabasında İç Güvenlik Güçleri’ne bağlı bir kontrol noktasında motosikletli ve yüzleri maskeli silahlı kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Şahıslar, kontrol noktasına ateş açarak, bir kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaraladı. Kontrol noktasındaki güçler, saldırganlara yanıt verirken bir saldırganı öldürdü ve bir saldırganı da tutukladı. Ölen saldırganın Iraklı olduğu ve el-Hol kampında yaşadığı açıklandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), koalisyon ve SDG’nin 29 Eylül’de sabahın erken saatlerinde Deyr-i Zor kırsalındaki Cedid Ekedat kasabasında bir hava operasyonu düzenleyerek, evlere baskın yaptığını açıkladı. Mahalle sakinleri arasında panik atmosferi oluşurken, kasabadaki su arıtma tesisinde çalışan bir sivil de hayatını kaybetti. Aynı şekilde IŞİD’e mensup oldukları şüphesiyle ise 2 kişi gözaltına alındı. Yerel bir haber sitesi olan Deyr-i Zor 24 de koalisyon güçleri ve müttefikleri tarafından Cedid Ekedat’ta düzenlenen operasyon ve baskın haberini yayınladı. Operasyonda 1 kişi ölürken, 1 kişi de yaralandı. Ölen kişinin sivil mi yoksa koalisyonun hedef aldığı bir grubun üyesi mi olduğu bilgisi verilmedi.

Öte yandan SOHR, Deyr-i Zor’un batı kırsalındaki düzenli kuvvetlerin kontrolü altında bulunan el-Aşarah kasabasının, hükümete sadık askeri güvenlik unsurları ve İran destekli Abbas Tugayı milislerine bağlı Ulusal Savunma unsurları arasındaki silahlı çatışma nedeniyle gerginliğe tanık olduğunu duyurdu.