Uluslararası Koalisyon: Suriye’deki petrol anlaşmalarında taraf değiliz!

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, ABD ve Uluslararası Koalisyon’un Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimin ABD’li özel bir petrol şirketi ile imzaladığı anlaşmanın tarafları olmadığını belirtti.

ABD’li Sözcü Caggins’in bu açıklaması, Uluslararası Koalisyon’un Haseke’de bulunan askeri üssünde dün Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Mustafa Bali ile düzenlediği ortak basın toplantısında geldi.

Washington ve Uluslararası Koalisyon’un Fırat’ın doğusunda yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 31 milyon dolar insani yardımda bulunduğunu belirten Caggins, Rakka ve Deyrizor kentini IŞİD’ın elinden kurtardıktan sonra bu bölgelere eğitim ve mesleki eğitim sektörlerine mali destek sağladıklarını söyledi. Caggins ayrıca marangozluk, elektronik tamiri, süt ürünleri üretimi alanlarında ve küçük işletmelerde yüzde 30’u kadınlardan oluşan bin stajyerin mezuniyetine öncülük ettiklerini kaydetti.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani, kontrol ettikleri bölgelerde altyapı hizmeti ve enerji alanlarında yatırımlar yapmak için batılı şirketlerle görüştüklerini aktardı. Memleketi Kobani’de gazetecilere açıklamalarda bulunan Kobani, “Bütün enerjimizi Kuzey ve Doğu Suriye sakinlerine hizmet yolunda seferber etmek için uluslararası şirketlerle görüşmeler gerçekleştirdik. Halkımıza hizmet için bütün uluslararası şirketlerle işbirliğine hazırız” dedi.

Türk hükümetini, Kuzey ve Doğu Suriye bileşenlerini siyasi süreçten uzaklaştırmaya çalışmakla suçlayan Kobani, “Suriye’de bulunan tüm aktör devletlerle politikamız ve ilişkilerimiz bulunuyor. Bunları tüm taraflarla geliştirmek istiyoruz. Aynı şekilde Rus ve Amerikalılarla anlaşmalar yaptık. Halkımızın çıkarlarına hizmet edecek herhangi bir tarafla bu tür anlaşmaları yapacağız” diye konuştu.

Kobani, “Halkın görüşlerini yakından dinlemek ve karşı karşıya oldukları sorunları görmek” için SDG’nin önümüzdeki iki ay içinde Fırat ve El-Cezire bölgelerinin halkının yer aldığı genişletilmiş bir konferans düzenleyeceğini bildirdi.

Özerk Yönetim’in önde gelen yöneticilerinden Aldar Halil, geçen ay basına yaptığı açıklamada, temmuz ayı sonunda ABD’li petrol şirketi ile yapılan anlaşmanın “petrol sahalarının bakımı ve modernizasyonunu sağlamayı” amaçladığını söyledi. Halil, “Suriye hükümeti bu alanda gerekli imkanlara sahip olmadığı için (Petrol kuyularının) bakım çalışmaları, hükümet ile yabancı şirketler arasında yapılan anlaşmayla 2011 yılından önce gerçekleşti” ifadelerini kullandı. Özerk Yönetim’in kontrolündeki bölgelerde bulunan petrol kuyularının IŞİD ile savaş döneminde zarar görmesi nedeniyle yalnızca üçte bir oranında petrol çıkardıklarının altını çizen Halil, “(Petrol kuyularının) bazıları halen çalışıyor. Ancak içerden çökmesi sebebiyle onarılması gerekiyor. Aksi halde bu daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu durumda Suriyeliler kuyulardan istifade edemeyecek. Zira kuyular bakımsız kaldı” dedi.

Öte yandan Deyrizor kırsalının doğusundaki bir köyde dün sabah saatlerinde SDG bünyesindeki İç Güvenlik Kuvvetleri’ne ait bir Asayiş aracının geçişi sırasında yola tuzaklanan el yapımı patlayıcıyla infilak etti. Saldırıda araçtaki kişilerden yaralananların olduğu bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de daha önce Deyrizor kırsalının doğusundaki Busayra beldesinde bulunan Er-Rahman Cami’si yakınlarında kimliği belirsiz silahlı kişilerin SDG komutanlarından birini öldürdüğünü aktarmıştı. Yüzleri maskeli silahlı kişilerin Busayra beldesinin yakınlarındaki eş-Şufa beldesinde de bir sivil vatandaşın evinin önüne ses bombası attığı ve bölgede maddi hasar meydana geldiği belirtilmişti.

Suriye yönetimi kontrolündeki Deyrizor’un batı kırsalındaki köylerde ülkedeki savaş nedeniyle yerinden olan vatandaşlar gösteri düzenledi. Protestolara katılanlar arasında es-Salihiye, El-Hüseyniye, Hatla, Mazlum, Murat, Hişam ve Tabiye köylerinin sakinlerinin de bulunduğu aktarıldı. Göstericiler, köylerini geri alma talebini dile getirdi. Bölge sakinlerinden yüzlerce kişi toplanarak, Uluslararası Koalisyon ve SDG’ye, Suriye güçlerini ve İran milislerini köylerinden çıkarma çağrısında bulundu. Ülkenin doğusundaki Deyrizor’da toplanan kalabalık İran karşıtı döviz ve pankartlar taşıdı.

Deyrizor24 isimli haber ağı, Deyrizor’un kuzeybatısında rejim güçleri ve İran destekli milislerin kontrolündeki El-Hüseyniye köyünde Lübnan Hizbullah milisleri ve Iraklılardan oluşan Bakır milislerinin konuşlandığı mevzilere SDG tarafından düzenlenen saldırı sonrasında bölgedeki milislerin alarm durumuna geçtiğini bildirdi. Haber ağı, Suriye savaş uçağının bölgenin üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdiğini, milislerden yaralananların olmasına rağmen saldırıya karşılık verilmediğini belirtti.