Uluslararası Koalisyon: SDG ile devam edeceğiz

IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Ortak Görev Gücü Komutanı, Suriye Demokratik Güçleri ile ortak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Rojava’nın Heseke kentinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Askeri Meclisi yıllık toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Uluslararası Koalisyon Güçleri komutanları da katıldı.

Toplantıda bir konuşmada yapan ABD öncülüğünde kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü (IŞİD karşıtı Koalisyon) Komutanı General Paul T. Calvert, “SDG ile işbirliğimiz devam edecek ve ABD de bunu destekliyor” dedi.

“DSG hapishanelerin güvenliğini sağladı ve ISİD mensuplarının kaçmasını engelledi” diyen General Paul T. Calvert, “DAİŞ’in ortaklarımıza yönelik tehdidini önlemek için cezaevlerinin yapımını iyileştirmenin yanı sıra başka projeler de gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Koalisyon komutanı, Irak ve Avrupalı IŞİD mensuplarını SDG bölgelerinden kendi ülkelerine geri göndermek için çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

General Paul T. Calvert, Suriye’nin kuzeydoğusunda; mülteci varlığı, DAİŞ’e karşı savaşın devam etmesi ve kuzeydoğu Suriye’deki sorunların uluslararası topluma ulaştırılması olmak üzere 3 başarı projeye imza attıklarını belirterek, tarım ve su kıtlığı sorunlarını çözmek için de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.