Uluslararası Koalisyon, Peşmerge’yi uyardı: Birlik ve reformlar sürmezse yardımları keseriz

Peşmerge Bakanlığı ile görüşen Koalisyon Güçlerinden bir heyet, Peşmerge Bakanlığı’nın birleşme ve yeniden yapılanma reformlarında attığı adımlara desteklerini yineledi. Koalisyon, Peşmerge Bakanlığı’na birlik, beraberlik ve reformun istikrarlı bir şekilde devam etmemesi halinde yardımların kesileceği uyarısında bulunduğu öğrenildi.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Bahtiyar Muhammed Sıdık,  Peşmerge Genelkurmay Başkanı Korgeneral İsa Aziz, General Peters başkalanlığındaki Uluslararası Koalisyon heyeti ile Erbil’de bir araya geldi.

Peşmerge Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada,  Peşmerge Bakanlığında devam eden reform süreci ve ortak tümenlerin oluşturulması konularının ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Koalisyonun, Peşmerge Bakanlığı’nın reform ve tüm güçlerin birleştirilmesi alanındaki adımlarına desteğini bir kez daha teyit ettiği dile getirildi.

Erbil merkezli Rudaw televizyonuna konuşan Kürdistan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Bahtiyar Muhammed Sıdık, Koalisyon Güçleri ile gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Koalisyon güçleri bize birlik olun, birlik olun, birlik olun dediler. KDP ile KYB’nin birlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini  belirttiler. Ve bize  ‘Birliğin sizi koruyacağını ve size güvenli bir bölge sağlayacağını bilmelisiniz’ dediler.”

Peşmerge Bakanlığı yetkilisi “Koalisyon heyeti toplantıda ayrıca belirli bir partiye yardım yapmayacaklarını vurguladılar. Herhangi bir yardım yapılacaksa da bunun herhangi bir partiye değil, genel olarak Peşmerge Bakanlığına, Kürtlere ve Kürdistan’a yapılacağının altını çizdiler” ifadelerini kullandı.

Tuğgeneral Sıdık, Peşmerge Bakanlığı’nda birlik, beraberlik ve reform sürecinin istikrarlı bir şekilde sürdürülmemesi halinde Kaolisyonun yardımları sürdürmeyeceği konusunda kendilerini uyardığını sözlerine ekledi.