Uluslararası Koalisyon Kobani’deki Havva Üssün’den çekildi

Uluslararası Koalisyon güçlerinin, Kobani’nin güneyindeki Sirin Askeri Hava Üssü’nden ayrıldığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), IŞİD’e karşı savaşan Uluslararası Koalisyon güçlerinin Rojava’nın Kobani kentindeki Sirin Askeri Hava Üssü’nden çekildiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump’ın kararıyla Rojava’dan çekilen bin civarındaki Amerikan askerinin Irak’ın batısına gideceğini duyurmuştu.

Ortadoğu ziyareti için ABD’den ayrılan Savunma Bakanı Esper, uçakta basın mensuplarına Suriye hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Esper, Trump’ın kararıyla Rojava’dan çekilen yaklaşık bin kadar Amerikan askerinin, Irak’ın batı bölgelerine gönderileceğini bildirmişti.

Söz konusu askerlerin tam olarak ne zaman Irak’a gideceği konusunda bilgi vermeyen Esper, nakil işleminin haftalar alacağını söylemişti.

Esper, bu askerlerin Irak’ta IŞİD’le mücadeleye devam edeceğini ve Irak’ın savunmasına destek olacağını kaydetmişti.

Trump, daha önce Kuzey Suriye’de görev yapan toplam bin civarında ABD askerini bu ülkeden çekeceğini açıklamış, karar ABD Kongresi’nde olumsuz yankı bulmuş ve eleştirilmişti.

Trump, karara gerekçe olarak, “sonu gelmeyen savaşlar” şeklinde gerekçe göstererek, ABD askerlerinin evlerine döneceğini söylemişti.