Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutanı Brennan: Koalisyon Güçleri Haseke’de cesurca savaşan müttefikimiz SDG’nin yanındadır

Rojava’nın Haseke kentinde IŞİD’in saldırıları yeniden arttı. Twitter hesabından açıklama yapan Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutanı General John Brennan, “Koalisyon Güçleri Haseke’de cesurca savaşan müttefikimiz SDG’nin yanındadır. Irak ve Suriye’deki başarılı müttefiklerimize yardım etmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Kentte yaşananların sadece Haseke’yle ilgili bir sorun olmadığını kaydeden General Brennan, “Bu, uluslararası bir meseledir ve bu konuda tüm devletlerin yardımı gerekmektedir” dedi.

Rojava ve Suriye’deki cezaevlerinde bulunan IŞİD mensuplarının durumuna dikkat çeken Brennan, “Geçici cezaevleri, IŞİD ideolojisinin yayılması için zemin hazırlıyor. Haseke’de yapılacak çok iş var” şeklinde konuştu.

Uluslararası Koalisyon Güçleri Genel Komutanı General John Brennan, IŞİD’in bölgede tehdit olmaya devam ettiğini vurgulayarak, terör örgütünün geri dönmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Brennan örgütün geri dönmesinin engellenmesi için Haseke’deki saldırıların detaylarının bilinmesi ve incelenmesi gerektiğini ifade etti.

“Cezaevinin kontrolü bizde”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dün Rojava’nın Haseke ilindeki Sinae (Geviran) Cezaevi’nin kontrolünün tümüyle kendilerinin eline geçtiğini açıklamıştı.

SDG’den yapılan açıklamada, “Halkların Çekiç Operasyonu, Haseke’deki Sinae Cezaevi’nin tümünün kontrolümüze geçmesi ve tüm IŞİD’li teröristlerin teslim olmasıyla sona erdi” denilmişti.

Cezaevinden kaçan IŞİD’lilerin birçoğunun teslim olduğunun kaydedildiği açıklamada, yakalanan IŞİD’lilerin de daha güvenli yerlere nakledildiği belirtilmişti.

Açıklamada, Sinae Cezaevi’ne yönelik baskının ardından kaçan IŞİD’lilerden bine yakınının SDG’liler tarafından teslim olmaya mecbur edildiği ifade edilmişti.

20 Ocak Perşembe akşamı, 100’den fazla IŞİD üyesi, Haseki’deki Geviran Cezaevi’ne saldırmıştı.

Söz konusu tarihten bu yana SDG ile IŞİD’liler arasında yaşanan çatışmalar devam ediyordu.