Ülkeler ikinci bir dalgayı önlemek için yeni karantina önlemleri uygulamaya başladı

Dünya genelinde ülkeler, toplam Kovid-19 vaka sayısının 12 milyonu aşmasıyla karantina önlemlerini tekrar uygulamak ve ekonomilerini iyileştirmek için alternatifler aramaya başladı. Bazıları son günlerde salgını yayıldığı alanda sınırlı tutan geçici önlemlere başvurdu. İngiltere, İspanya, Çin ve Hindistan bölgesel kapatma yoluna başvurdu. Dün bu ülkelere Avustralya da katıldı ve 5 milyon vatandaşına yeniden kısıtlamalar getirdi. Özbekistan ise ülkenin genelini karantina altına aldı.

 
5 milyon Avustralyalı karantinada

5 milyon Avsutralyalı, ikinci bir dalgayı önlemek amacıyla son birkaç aydır ikinci kez karantina altına alındı. Kent sakinlerinin evlerinde kalmasını sağlamak için Melbourne çevresinde kontrol noktaları kuruldu. Reuters haber ajansının Victoria eyalet polisinden aktardığı açıklamaya göre ülkenin ikinci büyük şehrini çevreleyen ana caddelerdeki araçlara rastgele denetim yapılacağı belirtildi. Victoria eyalet polisi yaptığı açıklamada, “Bölge halkı kontrol noktalarıyla her zaman, her yerde karşılaşabilir” dedi. Ayrıca Melbourne sakinlerinin evlerini sadece zorunlu durumlarda ve altı haftalık bir süre ile terk etmelerine izin verilecek, cafe, restoran ve spor salonları tekrar kapatılacak. Yeni izolasyon önlemleri, ülkenin en kalabalık eyaleti Victoria ile Yeni Güney Galler arasındaki sınırların salı akşamı kapatılmasından sonra alındı.

Victoria eyaletinin başkenti Melbourne’de salı günü kaydedilen 191’lik rekor vaka sayısından sonra dün akşam 134 yeni vaka kaydedildi. Ancak, günde en fazla 10 vaka görülen Avustralya’nın geri kalanına göre bu rakam çok daha yüksek. Yeni izolasyon önlemlerinin yürürlüğe girmesinden saatler önce Melbourne’daki market rafları boşaldı. Melbourne sakinlerinden Michael Albert AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu durumdan hoşlanmasam da yeni karantina kararını destekliyorum. Ancak altı hafta sonra pozisyonumun ne olacağını bilmiyorum” dedi. 

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg ABC’ye yaptığı açıklamada Melbourne’daki izolasyonun haftada bir milyar Avustralya dolarına (615 milyon avro) mal olabileceğini doğruladı. Restoranlar ve kafeler dağıtım hizmetleriyle sınırlı kaldı, spor kulüpleri ve sinemalar tekrar kapanmaya zorlandı. Bölge sakinleri iş, egzersiz, doktor randevusu veya gerekli ihtiyaçlarını satın alma durumları dışında evlerinde kalacak. Bu önlemler yakın zamana kadar şehirden kaldırılmamıştı.

Avustralya hükümeti, Melbourne’daki vakaların birçoğunun  yurtdışından dönen Avustralya vatandaşlarının karantina kuralı nedeniyle kaldığı oteller ile arasında bir bağlantı olduğunu  belirtti. Medya, bu otellerdeki güvenlik personelinin önlemleri ihlal ettiğini bildirdi. Hükümet bu nedenle özel şirketler için çalışan görevlileri resmi hapishane gardiyanları ile değiştirdi ve soruşturma açıldı. Avustralya’da 6 bin yeni koronavirüs vakası ve 106 ölüm bildirildi.

 
Fransa’da belirli önlemler

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülkede yeni bir karantina fikrini reddederek ikinci bir koronavirüs dalgası olması durumunda, özellikle ekonomik faaliyeti sürdürmek için belirli önlemler almayı tercih etti. Catex, BFM TV ile verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Mart ayında yaptığımız gibi yeni bir izolasyon uygulamayacağız. Mutlak izolasyonun korkunç insani ve ekonomik sonuçları söz konusu. Bu nedenle hazırlıklı olmak için ikinci bir dalganın olması durumunda belirli önlemler alacağız. “Daha önce yaşadığımız gibi, ekonomik ve sosyal alanda yeni bir kapsamlı izolasyon uygulamayacağız.”

AFP’nin aktardığı habere göre Castex pazar günü salgının en sert şekilde vurduğu Brezilya ile Fransa sınır bölgesi Guyana’yı ziyaret edeceğini duyurdu. Başbakan açıklamasında, “Pazar günü Guyana’ya gidiyorum. Guyana’da işlerin yolunda gitmediğini gördünüz” şeklinde konuştu. Başbakan, sağlık birimlerinden 130’dan fazla görevlinin Guyana’ya geldiğini ve bölgedeki çeşitli sağlık tesislerinde çalışmaya hazır olacaklarını bildirdi. Kovid-19 salgını, mart ve mayıs aylarında iki aylık sıkı bir karantinaya tanık olan Fransa’da yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Mayıs ayından bu yana Avrupa’da salgının durumu iyiye gitti. Ancak İspanya’daki Katalonya gibi bazı Avrupa bölgeleri çok sayıda vaka artışı nedeniyle yeni bir izolasyon uygulamaya zorlandı.

 
Özbekistan genel izolasyona geri döndü

 Özbekistan, temmuz ayının ilk günü ile ağustosun ilk günü arasındaki dönemde genel izolasyon kurallarını tekrar uygulamaya karar verdi. Reuters haber ajansına göre hükümet dün yaptığı açıklamada, araçların hareketini sınırlayacağını ve içerisinde market bulunmayan alışveriş merkezlerinin yanı sıra pazarlar, parklar, kafeler, restoranlar, spor ve eğlence yerlerinin kapatılacağını duyurdu. Özbekistan, daha önce uygulanan çeşitli kısıtlamaları kaldırdıktan sonra haziran ayında koronavirüs vakalarında yeni bir artış yaşadı. Ülke yaklaşık 11 bin vaka ve 40 ölüm kaydetti. Ölümlerin yarısından fazlası son iki hafta içinde meydana geldi.

Komşusu Kazakistan ise vakalardaki sıçrama nedeniyle 5 Temmuz’dan itibaren genel izolasyon tedbirlerini yeniden uygulamaya başladı. Her iki ülkedeki yeni kısıtlamalar, tüm bölgelerin tamamen kapatıldığı ve zorunlu olmayan tüm ticari faaliyetlerin durdurulduğu mart ve mayıs ayları arasındaki uygulamalara göre daha hafif oldu.