Ukrayna: Rusya Donbas’a saldırı başlattı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkenin doğusundaki Donbas bölgesini ele geçirmek üzere bir saldırı başlattığını söyledi.

Moskova, Pazartesi günü şehirleri roket ve topçu ateşi ile bombaladı. Bir video mesajı yayımlayan Zelenskiy, “Donbas için savaşın başladığını” belirtti.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov, Rusya’nın bölgedeki Ukrayna cephe hatlarını kırmaya çalıştığını ifade etti.

Saldırı, Rusya’nın Kiev kuşatmasındaki başarısızlığının ardından uzun zamandır bekleniyordu.

Başlangıçta Rusya’nın amacının Ukrayna’nın büyük şehirlerini ele geçirmek ve hükümeti devirmek olduğu tahmin ediliyordu.

Ancak, sert bir direnişle karşılaşan Rusya’nın savunma yetkilileri, “operasyonun ilk aşamasında hedeflediklerine genel olarak ulaştıklarını” ve birliklerin başkentin çevresindeki bölgelerden çekildiğini söylemişti.

Bunun ardından Rus yetkililer, planlarının Rusça konuşan Donbas bölgesine odaklanarak, bölgeyi “özgürleştirmek” olduğunu duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin, işgali Ukrayna’yı askerden arındırma ve “Nazi etkisini temizlemek” olarak nitelendirdi.

Ruslar, Pazartesi gün boyunca roket ve topçu ateşi saldırılarını doğu bölgelerinde sürdürdü. Luhans’taki Kreminna kentinde ve Donetsk bölgesinde sekiz sivil hayatını kaybetti.

Daha önce işgalden büyük ölçüde zarar görmemiş batı şehri Lviv’de de Rus saldırıları nedeniyle Pazartesi günü yedi kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı.