Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonu! Canlı anlatım


Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu sürerken uluslararası tepkiler de gelmeye devam ediyor.

12.40  

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı harekât nedeniyle sivillerin yerinden edildiğini ve bölgedeki kimi hastanelerin çalışamaz duruma geldiğini duyurdu.

Örgütün Suriye’deki acil durum sorumlusu Robert Onus “Bölgede yaşayan nüfusun ihtiyaclarını karşılama konusunda halihazırda zorlanırken, insanların yerinden edilmesi ve çatışmalar nedeniyle yaşanan yaralanmalar hastanelerin sınırlı kaynakları üzerinde ilave baskı yaratıyor” dedi. 

Bombardıman nedeniyle Tel Abyad’daki tek devlet hastanesinin kapandığını duyuran örgüt, sağlık çalışanlarının çoğunluğunun aileleri ile birlikte bölgeyi terk ettiğini bildirdi. 

12.20

Türkiye’de Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. NATO Genel Sekreteri, “Bölgenin daha da istikrarsızlaştırılmasına yönelik ciddi kaygılarımı paylaştım” şeklinde konuştu.

Treffen NATO Türkei Stoltenberg Cavusoglu (Getty Images/AFP/A. Altan)

11.00

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomata ait aracın kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Cuma gününün ilk saatlerinde ateşe verildiği bildirildi. Kreuzberg semtinde park halindeki aracın ateşe verilmesine  ilişkin incelemeler sürüyor. Polisin verdiği bilgiye göre yerel saatle 03.45’te yangının söndürülmesi için ekiplere haber verildi. Olayın kundaklama olduğu şüphesi üzerinde duruluyor. 

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı operasyonu protesto için Berlin’in yanı sıra Almanya’nın birçok kentinde Perşembe akşamı gösteriler düzenlendi. Berlin’in Kreuzberg semtindeki protesto gösterisine de çok sayıda kişinin katıldığı bilgisi verildi. 

 09.50  

Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Azez’e yakın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait üsse havanlı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Saldırıda yaralanan beş askerin Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildiği belirtildi.  

 08.30

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Ankara’nın Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı harekâttan bu yana en az 70 bin sivilin bölgeden kaçtığını açıkladı.

08.00

ABD, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekâtta insanlık suçu işlemesi durumunda yaptırımla tehdit etti. Bir hükümet yetkilisi, Washington’ın diplomatik ve mali yaptırım kararı almaya hazır olduğunu açıkladı. ABD’nin olası “İnsanlık dışı, orantısız uygulamaları” cezalandıracağı belirtilirken, bunun “etnik temizlik ya da sivil halka yönelik saldırıları” da kapsadığı vurgulandı. Açıklamada, ABD’ nin harekâtı bu açıdan takip ettiği belirtildi.

07.30  

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ınhazırladıkları Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından, bu kez de Temsilciler Meclisi’nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi benzer bir girişimde bulunuyor.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejiminin, IŞİD’e karşı binlerce kayıp veren ve ülkemizi korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırmasının ciddi sonuçları olmalı” dedi.