Türkiye’nin saldırısında yaşamını yitiren SDG Genel Komutan Yardımcısı Salwa Yusuf için CENTCOM’dan taziye mesajı

CENTCOM, 22 Temmuz’da SİHA saldırısında hayatını kaybeden Koalisyon Güçleri ile DSG’nin Ortak Operasyon Odası Genel Komutanı Salwa Yusuf (Jiyan Efrin) için başsağlığı diledi.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ise Yusuf için yayınladığı mesajında “intikam alacaklarını” belirtti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), bugün resmi Twitter hesabından SİHA saldırısında hayatını kaybeden DSG Genel Komutan Yardımcısı Salwa Yusuf için başsağlığı mesajı yayınladı.

CENTCOM, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutan Yardımcısı ‘Jiyan Efrin’ kod adlı Salwa Yusuf, iki kadın yoldaşıyla beraber 22 Temmuz’da Kamışlo’da bir saldırıda öldürüldü.

Salwa IŞİD’e karşı savaşta ve ideolojisiyle mücadelede kritik bir DSG komutanı oldu.

CENTCOM, 3 SDG savaşçısının ailelerine, Kuzeydoğu Suriye’ye ve DSG müttefiklerine taziyelerini iletiyor.”

Mazlum Kobani’den mesaj: İntikam alacağız

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani de Twitter hesabı üzerinden Jiyan Efrin’in hayatını kaybetmesine ilişkin bir mesaj paylaştı:

“Koalisyon Güçleri ile SDG’nin Ortak Operasyon Odası Genel Komutanı Jiyan Efrin ve yoldaşlarımız Roj ile Barin, IŞİD’e karşı savaştı ve insanlığı kurtardı.

Türkiye’nin onları hedef alması IŞİD’e karşı savaşı zayıflatıyor.

Müttefikler bu tür ihlalleri durdurmak için daha çok çaba harcamalı. İntikam alacağız.”

Ne olmuştu?

Rojava’da Kamışlo-Tirbespiye yolu üzerinde Nimetli kontrol noktası yakınında 22 Temmuz’da yaşanan SİHA saldırısında 3 SDG’linin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanlığı yaptığı resmi açıklamada 3 üyesinin SİHA saldırısında hayatını kaybettiğini bildirmiş ve kimlik bilgilerini açıklamıştı.