“Türkiye’nin operasyonundan kaynaklı 5 bin kişi topraklarımıza göç etti”

Irak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Türkiye’nin Rojava’ya başlattığı operasyonun ardından 5 bin sivilin Kürdistan Bölgesi’ne göç ettiğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyeti ile Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin Kuzey Suriye’den göç eden sivillerle ilgili gerçekleştirdiği toplantının ardından konuşan İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Başbakan Mesrur Barzani tarafından Kuzey Suriye’den göç edecekler için en iyi şekilde hazırlıkları yapmakla görevlendirildiğini belirtti.

Mesrur Barzani tarafından görevlendirilen hükümet heyeti olarak BM ve özel kuruluşlarla Kuzey Suriye’den göç edenlerin durumunu görüştüklerini kaydeden Ahmed, toplantıda kamplarda yaşayan sığınmacıların durumunun da ele alındığını ifade etti.

BM’nin eğitim başta olmak üzere bazı alanlarda kamplarda kalan sığınmacılara destek olduğunu bildiren Ahmed, BM ile sığınmacılarla ilgili ciddi çalışma yürüttüklerini dile getirdi.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik durumunda yeni iyileşmelerin yaşandığını dile getiren Ahmed, göç eden sivilleri ağırlayacaklarını ve bunun için uluslararası toplumun da destek olması gerektiğini söyledi.

Hergün yüzlerce kişinin Kuzey Suriye’den Kürt Bölgesi’ne göç ettiğini vurgulayan Ahmed, göç edenlerin sayısının 5 bine ulaştığını belirtti.