Türkiye’nin Kürt bölgesindeki bombardımanı sürüyor

Foto: Rudaw

Irak Kürdistan kenti olan Zaho’da operasyonlarını süreren TSK, Amedi ilçesine bağlı Kani Masi kırsalını bombaladı. Bölgedeki bir askeri yetkili, önü alınmadığı taktirde TSK’nın Kani Masi, Derkar ve Batifa kasabalarını kontrol etmek isteyebileceğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) topçular bugün öğlenden sonra 16:30’da Duhok’un Amedi ilçesi Kani Masi kasabasına bağlı Bedhe köyü kırsalını bombaladı.

Bölgenin televizyonu Rudaw’a konuşan Kani Masi Nahye Müdürü Serbest Sabdi, Türk topçusunun Bedhe köyü kırsalı ile Şeran Dağı’nın bombaladığını söyledi.

Bombardıman nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmadığını kaydeden Sabri ancak bölge sakinlerin arasında korku ve paniğe yol açtığını ifade etti.

Öte yandan Zaho ilçesine bağlı Derkar kasabası kırsalı da eş zamanlı olarak top atışmalarının hedefi oldu.

Derkar Nahyesi Müdürü Zerevan Musa, “Bugün Türk topçuları iki defa Şakul ve Hamtir tepeleri ile Busilye köyü kırsalını bombaladı. Ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadı” dedi.  

Kani Masi’den bir askeri yetkili de TSK’nın 17 Haziran’dan bu yana sürdürdüğü operasyonda bölgeye yerleştiğine dikkat çekerek, “Operasyonun önü alınmazsa Batifa, Derkar ve Kanimasi kasabaları Türkiye tarafından kontrol edebilir” dedi.  

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı 17 Haziran’da Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Haftanin’de PKK’ye yönelik “Pençe Kaplan” adıyla operasyon başlattığını duyurmuştu.

Operasyon kapsamında sınırdan 30 kilometre kadar içeri gelen TSK unsurlarının 24 tepede üstlendiği belirtiliyor.

Operasyonlar kapsamında gerçekleştirilen bombardımanlarda 19 Haziran günü Şeladize kasabasına bağlı Sida köyünde 4 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca sınırda bazı köyler de boşaltılmak zorunda kaldı.

Operasyonlar sürerken 1 Temmuz’da Irak Sınır Muhafızları Zaho sınırındaki Kela Şabanike, Siyae Bena ve Kela Dêrê tepelerine konuşlandı.

iznews, Rudaw